Systematyczne nawadnianie ogrodu jest niezbędne, aby nasze rośliny pozostały piękne i zdrowe, a trawnik bujny i soczyście zielony. Jeśli cenimy swój czas i pieniądze wydawane na wodę, powinniśmy zainteresować się zakupem systemu nawadniającego.

Czym jest system nawadniający?

System nawadniający to prosty zestaw kilku urządzeń, które same, bez naszego udziału dbają o regularne podlewanie ogródka. Głównym elementem systemu jest moduł sterujący, czyli elektroniczne urządzenie, które możemy zaprogramować na uruchamianie podlewania w odpowiednich porach dnia i przez określony czas. Moduły sterujące dostępne na rynku różnią się między sobą po względem zaawansowania – najprostsze z nich umożliwiają ustawienie czasu uruchomienia i wyłączenia podlewania, najbardziej zaawansowane posiadają kilkadziesiąt różnorodnych programów, dostosowanych do zaopatrzenia w wodę ogrodów różnej wielkości. Moduły sterujące mogą być wyposażone w ręczne ustawianie i czujniki słoneczne, które informują urządzenie o tym czy warunki są odpowiednie do rozpoczęcia podlewania. Do bardziej zaawansowanych modułów można również podłączyć czujniki deszczu, które mierzą opady i pozwalają uwzględnić te dane w programie podlewania. Moduły sterujące i inne urządzenia niezbędne do zbudowania własnego systemu nawadniającego znajdziemy w ofercie firmy Asc-Pro, dystrybutora produktów marki Kärcher.

Akcesoria do nawadnia

Do nawadnia ogrodu niezbędne będę różnego rodzaju akcesoria – część z nich może stanowić element systemu lub być z powodzeniem wykorzystywana poza nim. Wśród akcesoriów wymieniamy:

  • Zraszacze – czyli proste urządzenie, służące do równomiernego dozowania wody na określonym obszarze. Wyróżniamy między innymi zraszacze obrotowe, kołowe, pulsacyjne oraz czworokątne
  • Pistolety spryskujące i spryskiwacze – są to urządzenie do ręcznego podlewania roślin. Powszechnie wyposażone są w regulację siły strumienia wody wraz blokadą oraz regulację rozproszenia strumienia, umożliwiającą pokrycie większej powierzchni trawnika oraz podlewanie punktowe.
  • Wózki – wyposażone są w bęben do nawijania węża ogrodowego. Ułatwiają przechowywanie i przenoszenie węża oraz zabezpieczają go przed uszkodzeniami, takimi jak pogięcie lub połamanie.
  • Złączki – niezbędne do połączenie ze sobą wszystkich elementów systemu nawadniającego, wykonywane najczęściej z plastiku lub mosiądzu. Łączenie i rozłączanie elementów oparte jest najczęściej o system Click-on.

 

[avg] ([per]) [total] vote[s]