Utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wymaga regularnego nawadniania dostosowanego pod względem częstotliwości, intensywności i pory dnia do wymagań uprawianych roślin. W większych lub zróżnicowanych ogrodach samodzielne nawadnianie zajmuje mnóstwo czasu. Dlatego powstały systemy automatycznego nawadniania, w których o parametrach podlewania decydują sterowniki. Jak dobrać jego potrzeb ogrodu?

Automatyczne nawadnianie ogrodu – sprawdź, jakie to wygodne!

W Polsce opady deszczu są zbyt skąpe i nieregularne, aby rośliny ogrodowe rosły bujnie bez sztucznego nawadniania. Z kolei konewka sprawdza się tylko w małych ogródkach. Jeśli w Twoim ogrodzie są rośliny o różnych potrzebach, a jego duża powierzchnia sprawia, że podlewanie zajmuje mnóstwo czasu, rozwiązaniem Twojego problemu i gwarancją właściwej pielęgnacji przydomowej zieleni będzie system automatycznego nawadniania. Jak to działa?

Instalacja podłączona do źródła wody pobiera ją i rozprowadza po ogrodzie w inteligentny sposób – mówi specjalista z Fluidra Polska. – To, jak często i w jakiej ilości woda będzie podawana roślinom, jest regulowane sterownikiem, który możemy zaprogramować. System jest podzielony na strefy pracujące w poszczególnych częściach ogrodu, a każda z nich może być inaczej nawadniana. Czujniki deszczu i wilgotności gruntu sprawiają, że w deszczowe dni podlewanie jest ograniczane, więc nie ma obawy o to, że rośliny dostaną za dużo wody. 

Taki system oszczędza nie tylko czas, ale też wodę, bo jej zużycie będzie precyzyjnie dostosowywane do zapotrzebowania roślin. Oszczędność może być jeszcze większa, jeśli zraszanie będzie zaprogramowane na porę dnia, w której odparowywanie wody z gruntu jest najmniejsze. Sercem automatycznego nawadniania ogrodu jest sterownik. Czym się kierować przy wyborze?

Wybieramy sterownik do nawadniania ogrodu

Poszczególne modele sterowników są stworzone z myślą o konkretnych typach ogrodów. Przy zakupie należy uwzględnić przede wszystkim rozmiar terenów zielonych i ich zróżnicowanie pod względem wymagań roślin oraz warunków glebowych. Im większy ogród i bardziej urozmaicone rośliny, tym więcej sekcji i trybów nawadniania będziemy potrzebować. W małym ogrodzie, w którym rośliny mają zbliżone zapotrzebowanie na wodę i podobną glebę, wystarczy prosty sterownik, np. model X-CORE. Pozwala on utworzyć cztery sekcje, a maksymalny czas pracy każdej z nich to 4 godziny.

Przy wyborze sterownika warto zwrócić uwagę, z jakimi funkcjami jest kompatybilny. W sterownikach marki Hunter mamy m.in. opcję zdalnego sterowania, podłączenia przepływomierza, a także korzystania z inteligentnego czujnika Solar Sync, który na bieżąco dostosowuje zużycie wody do lokalnych warunków klimatycznych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]