Starce jako rośliny ozdobne powszechnie uprawia się w ogrodach, na balkonach, a także w mieszkaniach. Wśród roślin doniczkowych są ciekawą grupą, choć liczącą zaledwie kilka gatunków. Starce są sukulentami o bardzo oryginalnym, zaskakującym wyglądzie i specyficznych wymaganiach. Prawie wszystkie gatunki starców są roślinami wieloletnimi, rosną bardzo szybko, lecz w mieszkaniu nie zakwitają.

Stanowisko uprawy

Starzec wymaga stanowiska jasnego. Jednak roślinę tą należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimą roślina także potrzebuje jasnego miejsca. Najlepsza temperatura do uprawy to temperatura pokojowa 18–20 °C , zimą korzystniejsza jest niższa temperatura około 15 °C. Roślina nadaje się także do ogrodów zimowych.

Podlewanie

Roślina jest wrażliwa na nadmiar wody w podłożu. Jednak nie możemy też dopuścić do nadmiernego przesuszenia podłoża. Starzec w okresie wegetacji wymaga obfitego podlewania. Zimą dawki wody ograniczamy.

Zraszanie

Roślina nie wymaga zraszania.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to ziemia torfowa z dodatkiem gruboziarnistego piasku.

Nawożenie

Od kwietnia do sierpnia zasilamy roślinę raz na dwa tygodnie płynną mieszanką do kaktusów.

Przesadzanie

Niektóre gatunki starca, ze względu na bujny wzrost wymagają przesadzania co roku. Zabieg ten wykonujemy na przełomie marca i kwietnia. Na dno doniczki wsypujemy drenaż z grubego żwiru lub keramzytu.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z sadzonek pędowych.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna na choroby i szkodniki.

Uwagi

Starzec to doskonała roślina do kompozycji z innymi sukulentami. Wiosną przed przesadzeniem tej rośliny pędy silnie przycinamy, co sprzyja odmłodzeniu. Liście możemy przecierać wilgotną ściereczką.