Podczas spacerów po mieście wzrok czasem przyciąga morze zieleni na balkonie lub tarasie. Nic w tym dziwnego, bo każdy tęskni za naturą. Gdy się mieszka na wsi, zieleń otacza ze wszystkich stron. Prawdziwą sztuką jest stworzyć żywy, zielony zakątek w warunkach miejskich, na balkonie lub zabudowanym tarasie. Jednak nikt nie powiedział, że jest to niemożliwe. W jaki sposób zaprojektować dżunglę za oknem?

Roślinność ułożona piętrami

W prawdziwej dżungli nigdy nie jest tak, że wszystkie rośliny zajmują jeden poziom. Zazwyczaj rozpoznawalne są poszczególne piętra. Dlatego stylizując taras na prawdziwą dżunglę, trzeba tak dobrać rośliny, aby tworzyły one ścianę. Nie jest absolutnie wskazane, żeby ograniczać się tylko do jednego ich rodzaju, wsadzonego w donice i rozstawianego po kątach. Na pewno nie da to dobrego efektu. Najlepiej zdecydować się na różne rodzaje roślin. Obok tych krótko rosnących trzeba ustawić wysokie drzewa z dodatkiem wszelkich pnących gatunków.

Dokładne informacje o charakterze i rozmiarach poszczególnych roślin zawsze można otrzymać w dobrych sklepach z nasionami i sadzonkami, takimi jak Ogród Marzeń 24. Zdobędziesz tam też dodatkowe dane na temat pielęgnacji poszczególnych okazów. Jest to tym bardziej ważne, bo prawdziwa dżungla to bujna i zdrowa roślinność. Flora na balkonie nie musi być wierną repliką amazońskiej przyrody, a okazy z całego świata można dowolnie łączyć. Warto jednak przedtem zasięgnąć języka, czy takie rośliny powinny ze sobą współistnieć.

Rośliny o efektownych liściach

Decydując się na namiastkę dżungli na własnym tarasie, warto zdać sobie sprawę, że w takim przypadku trzeba postawić na duże i efektowne liście. Aby odtworzyć nastrój dżungli, należy wiedzieć, że w prawdziwych, naturalnych warunkach, królują wszelkie odcienie zieleni. Kwiaty, co prawda, również występują, ale nie jest to ilość pół na pół. Urządzając przydomową, małą dżunglę, warto ozdobić ściany zieleni akcentami kwiatowymi w nieprzytłaczającej dawce.

Donice, meble i reszta wystroju

Dżungla na tarasie nie miałaby racji bytu bez systemu donic i mniejszych doniczek, umiejętnie ukrytych w zieleni. Nie zawsze jednak wszystko da się dokładnie zamaskować. Dlatego też przy urządzaniu takiego kącika zieleni na tarasie najlepiej zdecydować się na naturalne materiały, z których zrobione są donice. To samo dotyczy mebli, bo przecież cały czas chodzi o to, żeby z tak urokliwego miejsca korzystać. Dlatego sprawdzą się w nim modele rattanowe, drewniane i wiklinowe. Reszta wystroju, czyli poduszki i koce, najlepiej uszyć z naturalnych tkanin w roślinne wzory.

Rate this post