Zmorą i koszmarem wielu ogrodników są krety. Te szkodniki mogą bez większego trudu zniszczyć każdy ogródek. W dzisiejszym cyklu porad dla ogrodników i amatorów roślinności chcielibyśmy podpowiedzieć Państwu kilka sprawdzonych sposobów jak zniechęcić krety do buszowanie po naszych ogrodach.

Ważne – krety są pod ochroną

Na wstępie jesteśmy zobowiązani zaznaczyć, że kresy są zwierzętami objętymi ochrona. Oznacza to, że nie można ich zabijać. Nie znaczy to jednak, że musimy bezkarnie patrzeć jak te zwierzęta niszczą nasze otoczenie wokół domu. Możemy je skutecznie odstraszać oraz np. łapać i wywozić poza granicę naszej działki.

Sposób nr 1 – pułapki

W sklepach ogrodniczych możemy kupić gotowe tzw. kreto-pułapki. Montujemy je w pobliżu krecich kopczyków. Szkodnik złapany w taką pułapkę nie ma już możliwości ucieczki. Pamiętajmy jednak, że nie można nam zabijać kretów, dlatego starajmy się sprawdzać nastawione pułapki min. dwa razy dziennie. Kret schwytany w pułapkę może umrzeć z głodu już po 8-10 godzinach. Łapanego szkodnika należy wywieźć z działki jak najdalej.

Sposób nr 2 – przeszkody

Od zawsze wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego najlepszym sposobem na krety jest nie dopuszczenie ich do naszego ogródka. Radzimy aby wykonać wokół posesji głęboko wbudowaną podmurówkę. Taka zapora skutecznie odgrodzi nasz ogródek od podziemnych szkodników.

Sposób nr 3 – hałas

Krety są ślepe aby za to mają bardzo czuły słuch węch. Dlatego wyraźnie drażni je wszelkie hałasowanie. Nie znoszą wprost dźwięków wydawanych przez plastikowe butelki szamotane przez wiatr. Wszelkie dzwoneczki wprawiane w ruch za pomocą wiatru również skutecznie je wypłoszą.

Sposób nr 4 – silny zapach

Równie skutecznym sposobem na tępienie szkodników na naszym podwórku jest wlewanie do krecich korytarzy gnojówki z bzu czarnego, ząbków czosnku lub listków żywotnika. W okolice kopców można wtykać rozdrobnione liście w/w roślin, warto też wypróbować inne substancje o intensywnej woni. Rozdrażnione szkodniki same uciekną z naszego podwórka.

Rate this post