Stokrotka – ten uroczy, drobny kwiat może stać się bezcenną ozdoba naszego przydomowego ogródka. Kwiat ten należy do rodziny astrowatych i nie jest trudny w hodowli. Poniżej prezentujemy Państwu kilka złotych zasad, do których należy się stosować przy uprawie tej drobnej roślinki.

Charakterystyka stokrotki

Stokrotka występuje głównie na obszarze Europy i Azji. W naszej ojczyźnie jest bardzo popularna rośliną. Jej łodyga nie przekracza 20 centymetrów, kwiat składa się z wielu drobnych płatków skupionych wokół głąbika.

Gdzie zastosowanie znajduje stokrotka?

Stokrotka poza walorami ozdobnymi posiada również inne zalety. Kwiaty stokrotki wykorzystuje się w produkcji kosmetyków, głównie kremów. Jest to również roślina lecznicza, używa się jej w produkcji leków min. przeciwgorączkowych oraz wzmacniających odporność. Okłady ze stokrotki mają działanie przeciwzapalne. Zatem hodowla tego kwiatka może stać się nie tylko ozdobą ogródka, ale tez przydomową apteczką.

Jak uprawiać stokrotkę?

Stokrotka jest rośliną nie wymagająca, może rosnąć w każdej glebie. Lubi słońce, ale nie jest ono warunkiem niezbędnym w hodowli tego kwiatka. Rozmnażać stokrotkę można z nasion lub przez podział starszych kęp.

Choroby i szkodniki zagrażające hodowli stokrotki

Stokrotki narażone są min. na takie choroby jak:

  • Rdza (objawy to żółte plamy pojawiające się latem na liściach)
  • Plamistość liści (objawy to drobne, ciemne plany na wierzchniej stronie liści)
Rate this post