Jest to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, o niezliczonej liczbie odmian różniących się kolorem kwiatów i kształtem liści. Sępolia nazywana też jest fiołkiem afrykańskim. Fiołek afrykański jest bardzo atrakcyjną rośliną, kwitnie prawie przez cały rok, rozmnaża się bardzo łatwo. W mieszkaniach uprawiana jest sępolia fiołkowa. Jest to niska bylina z niedużą rozetą mięsistych, lekko karbowanych liści wyrastających na mięsistych ogonkach. Zarówno liście, jak i ogonki są krótko owłosione. Największą jednak ozdobą tej rośliny są kwiaty zebrane w grona. W zależności od odmiany kwiaty są białe, różowe, purpurowe, fioletowe lub dwubarwne. Kwiaty mogą być pojedyncze albo pełne. Sępolia tworzy małą rozetę średnicy 20–25 cm , rośnie wolno.

Stanowisko uprawy

Przez cały rok wymaga mniej więcej jednakowej temperatury w zakresie 16–18 °C. Również temperatura podłoża powinna być podobna do temperatury otoczenia. Jej wahania hamują kwitnienie. Sępolia do kwitnienia potrzebuje dużo światła, ale roślina nie może stać w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia. Jeżeli stoi w miejscu słonecznym, na liściach powstają żółte plamy.

Podlewanie

Rośliny tej nigdy nie podlewamy z góry. Sępolię należy podlewać od dołu do podstawki na której stoi doniczka. W czasie wzrostu i kwitnienia utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża, zimą podlewamy oszczędniej. Pozostawienie wody w podstawce lub moczenie liści powoduje mięknięcie oraz gnicie ogonków liściowych i korzeni.

Zraszanie

Sępolia nie lubi gorącego, suchego powietrza, ale nie wolno zraszać jej liści. Wilgotność powietrza podnosimy, wstawiając doniczkę do większego pojemnika z wodą lub wlewając wodę na podstawkę. Należy jednak pamiętać, aby wodę z podstawki usunąć po około dwóch godzinach.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej.

Nawożenie

Od wiosny do jesieni raz na dwa tygodnie podlewamy roztworem nawozów mineralnych o niskim stężeniu.

Przesadzanie

Wiosną, ale nie częściej niż raz na dwa lata, roślinę przesadzamy. Dla sępolii odpowiednie są tylko płytkie pojemniki.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z sadzonek liściowych.

Choroby i szkodniki

Roślinę tą niekiedy poraża mącznik lub żerują na jej kwiatach wciornastki.