Sezon wiosenno-letni zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Aby w pełni cieszyć się możliwością przebywania w ogrodzie czy relaksem na tarasie, warto rozważnie dobrać meble ogrodowe. W latach 90. dużą popularnością cieszyły się lekkie meble z plastiku, jednak obecnie zauważamy powrót do pięknych i znacznie trwalszych mebli ogrodowych z drewna.

Wybór mebli ogrodowych nie powinien być pochopny – przestrzega nasz rozmówca z firmy DOMINOVA. Pamiętajmy, że sprzęty ogrodowe muszą być nie tylko piękne i dobrze komponować się z całą architekturą przestrzeni, ale także powinny wyróżniać się wysoką funkcjonalnością. Co to znaczy? Wybierając komplet ogrodowy należy mieć na uwadze np. częstotliwość, z jaką będziemy chcieli przestawiać meble i przewidywany stopień ekspozycji na słońce i deszcz.

Składane meble ogrodowe

Dla osób, które przewidują częste zmiany konfiguracji mebli w ogrodzie, ponieważ np. planują częste garden party na różną ilość gości czy regularne przestawianie siedzeń i stołów dla uzyskania w ogrodzie miejsca na rozmaite aktywności sportowe, najlepszym rozwiązaniem będą meble składane. Ten typ wyposażenia sprawdzi się też idealnie w ogródkach restauracyjnych.

Dzisiejsi producenci oferują szeroką gamę stołów, stolików, krzeseł i foteli z drewna, wyposażonych w składane stelaże. Lekkie meble na drewnianym stelażu można łatwo przestawiać, a nawet składać w celu łatwiejszego przechowywania. Meble wsparte na konstrukcji stalowej zapewniają większą stabilność, ale ich ciężar może utrudniać przestawianie.

Stylowe meble ogrodowe

Kiedy mobilność mebli jest sprawą drugorzędną, a zależy nam przede wszystkim na pięknym wyglądzie sprzętów, warto zdecydować się na te bez możliwości składania. Pełne meble są znacznie bardziej stabilne, a rezygnacja z ruchomego mechanizmu pozwala na większą kreatywność w projektowaniu eleganckich detali.

Oferta wypoczynkowych kolekcji mebli ogrodowych i na taras jest niezwykle bogata i obejmuje komplety mebli w całości wykonanych z drewna, łączących ten naturalny materiał z metalowymi wzmocnieniami i zdobieniami, a także fotele i krzesła wzbogacone wygodnymi elementami tapicerowanymi – opowiada ekspert z przedsiębiorstwa DOMINOVA.

Rodzaje drewna dla mebli ogrodowych

Meble ogrodowe narażone są na działanie zmiennych warunków pogodowych i częstsze niż w przypadku mebli dla domu uszkodzenia mechaniczne. Dlatego drewno, z których są wykonywane musi być przede wszystkim bardzo trwałe.

W produkcji mebli ogrodowych często wykorzystywane są zagraniczne gatunki drzew egzotycznych, takich jak taek i tatajuba, są to jednak materiały bardzo drogie. Wśród gatunków krajowych obok sosny i modrzewia, na szczególną uwagę zasługuje robinia akacjowa. Drewno z robinii charakteryzuje się pięknym kolorem i zwartą strukturą, która zapewnia olbrzymią wytrzymałość mebli. Jest bardzo twarde i trwałe, w związku z czym wymaga stosunkowo niewielu zabiegów pielęgnacyjnych, a meble z robinii służą przez długie lata.

[avg] ([per]) [total] vote[s]