Jako rośliny doniczkowe uprawia się przede wszystkim gatunki wywodzące się z Meksyku. Rozchodniki są sukulentami należącymi do rodziny gruboszowatych, stąd ich duża wytrzymałość na suszę i tolerancję na mało zasobne podłoże. Główną ozdobą rozchodników są mięsiste liście. Są to rośliny długowieczne, szybko rosną i ładnie się krzewią.

Stanowisko uprawy

Najlepsze dla rozchodnika to miejsce słoneczne nawet i zimą. W takich warunkach liście się ładnie wybarwiają i jest szansa, że po pewnym czasie roślina może zakwitnąć. Wiosną i latem najlepsza temperatura to pokojowa 18 – 20°C, zimą natomiast około 10°C. Latem dobrze jest wynieść rozchodnik na balkon lub taras.

Podlewanie

Wiosną i latem utrzymujemy podłoże stale wilgotne. Rośliny wystawione na balkon, chronimy przed deszczem, gdyż nadmiar wody może powodować gnicie pędów. Zimą podlewamy oszczędnie. Nie należy też przesuszać podłoża, gdyż może to doprowadzić do opadania liści.

Zraszanie

Rozchodnik dobrze znosi suche powietrze, ale wiosną i latem można go zraszać.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to specjalna mieszanka do kaktusów lub uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem piasku.

Nawożenie

Latem, zależnie od intensywności wzrostu, podlewamy raz na dwa – cztery tygodnie mieszanką nawozów do kaktusów. U rośliny nadmiernie nawożonej liście tracą właściwą barwę. Zimą rozchodnika nie nawozimy.

Przesadzanie

Roślinę tą przesadzamy tylko w razie potrzeby, nie częściej niż raz na dwa lata, wiosną albo latem. Na dno doniczki sypiemy grubą warstwę drenażu.

Rozmnażanie

Rozchodnik rozmnażamy przez wierzchołkowe sadzonki pędowe, sadzonki liściowe, lub podział starszych roślin.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna, szkodniki i choroby raczej nie występują.

Uwagi

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne musimy wykonywać bardzo ostrożnie, gdyż mięsiste liście łatwo się odrywają.