Żywopłot pełni nie tylko funkcję użytkową, odgradzając nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów lub oddzielając od spojrzeń przechodniów, lecz przede wszystkim pełni rolę reprezentacyjną i dekoracyjną. Niejednokrotnie zasłania mało atrakcyjny fragment działki. Może być iglasty lub liściasty, a także stworzony z roślin ozdobnych. Jakie zatem rośliny ozdobne będą idealne na żywopłot? Co wybrać?

Żywopłot zasłoni metalową siatkę, przewiewną altanę lub miejsce na działce, które jest mało atrakcyjne, i które chcielibyśmy ukryć przed wzrokiem innych. Im bardziej ozdobne rośliny zastosujemy, tym bardziej będzie on dekoracyjny. Sprawdźmy, jakie rośliny ozdobne będą idealne.

Forsycja

Jej ciepły, żółty odcień przyciągnie oko niejednego przechodnia i sprawi że nasz ogród nabierze wesołego, radosnego charakteru. Jest idealna na średnie, 2-3 metrowe formowane lub naturalne żywopłoty. Jej pędy kwitną najbardziej obficie w kwietniu, obsypując żywopłot setkami żółtych kwiatów. Cięcie przeprowadza się na przełomie kwietnia i maja, jednak należy pamiętać, że im będzie ono intensywniejsze, tym żywopłot będzie bardziej zwarty, lecz mniej ukwiecony. Różne odmiany forsycji znajdziemy w Gospodarstwie Szkółkarskim Andrzeja Krzysiaka.

Ognik

Ognik to roślina ozdobna, swoją nazwę zawdzięczająca czerwonemu kolorowi owoców, wydawanym na przełomie września oraz lutego. Jest to żywopłot, który pięknie kwitnie w okresie maja i czerwca. Warto zdać sobie sprawę, że przy całym efekcie wizualnym, ognik jest rośliną dość wymagającą. Wrażliwy na mróz oraz surowe zimy i źle znoszący susze, wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto jednak wybrać go na swój żywopłot, zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasz ogród rozbrzmiewał ptasim śpiewem. Charakterystyczne są dla niego bowiem ciernie. Dlatego w gęstwienie pędów ognika swoje gniazda chętnie wiją ptaki.

Berberys

Wyjątkowo ozdobny, ciernisty krzew, doskonały na formowane żywopłoty o wysokości około 1,5 do 2 metrów. Drobne, zielone liście berberysu przebarwiają się jesienią na pomarańczowo i czerwono. Charakterystyczne są także dla niego dekoracyjne, czerwone jagody. Jest odporny na mróz, suszę oraz warunki miejskie, a także mało wymagający w pielęgnacji.

Warto wspomnieć także o złotolinie; wyjątkowo dekoracyjnym krzewie o złocistożółtych, efektywnych kwiatach, przebarwiających się na jesieni oraz krzewuszce. Kwitnie ona w maju i czerwcu; jej kwiaty przypominają małe trąbki. Liście mogą być paskowane, żółtawe lub czerwonawe.    

[avg] ([per]) [total] vote[s]