Komary są zmora wielu działkowiczów, ogrodników, oraz ich domowników i gości. Jednak nie martwcie się – już nie długo. W dzisiejszym cyklu porad ogrodniczych podpowiemy Państwu, jak skutecznie bronić się przed tymi owadami. Nie muszą Państwo kupować drogich i nieskutecznych środków chemicznych, podpowiemy, jak walczyć z komarami przy użyciu naturalnych środków – roślin.

Do roślin, które odstraszają komary należą:

Mirt – wiecznie zielona roślina

Ta aromatyczna roślinka jest uważana przez wielu za krzew niezwykle atrakcyjny. Wydziela silny zapach odstraszający komary. Mirt ma małe, grube liście i drobne, białe kwiaty. Na niektórych krzewach mogą pojawiać się małe, jadalne jagody. Mirt lubi miejsca mocno nasłonecznione. Dorasta nawet do 2 metrów wysokości.

Sumia – wysokie drzewo

Sumia dorasta nawet do kilku metrów wysokości. Posiada dekoracyjne liście i białe kwiat. Charakterystyczną cechą rośliny jest powolny wzrost. Drewno zawiera olejki eteryczne, których nie lubią min. komary. Zapach ten nie jest jednak wyczuwalny dla człowieka.

Kocimiętka – niska bylina

Kocimiętka to bylina uwielbiana przez koty, jednak znienawidzona przez komary. Silny zapach, wydzielany przez roślinę jest skuteczną przeciw komarom. Nie polecamy jednak tej rośliny posiadaczom kotów – bowiem koty mogą obgryzać listki. Kocimiętka rośnie do 30-50 centymetrów.

Bazylia – nie tylko do kuchni

Ta znana nam roślina idealnie nadaje się nie tylko do przyprawiania potraw kuchennych, ale też od obrony przed komarami. Szkodniki nie lubią zapachu bazylii. Tym działaniem charakteryzują się wszystkie odmiany bazylii, m.in. :

  • Bazylia azjatycka (Ocimum tenuiflorum L.)
  • Bazylia eugenolowa (Ocimum gratissimus)
  • Bazylia miętolistna (Ocimum menthaefolium)
  • Bazylia zielona (Ocimum viride)
  • Ocimum americanum L.
  • Ocimum campechianum P. Mill.
  • Ocimum kilimandscharicum Guerke