Kruszywa ogrodowe, takie jak żwir, grys czy otoczaki, a także większe skały i głazy stanowią niezbędny element ogrodu, jeśli zależy nam na jego estetyce i atrakcyjności wizualnej. Pasują zarówno do klasycznych, tradycyjnych przestrzeni, jak i tych nowoczesnych i minimalistycznych – możemy dopasować je do niemal każdej aranżacji. Idealnie komponują się z wszelkiego rodzaju roślinnością oraz pełnią funkcję praktyczną poprzez ochronę kwiatów przed utratą wody z gleby. Zapobiegają również rozrastaniu się chwastów.

Żwir

Należy do najtańszych kruszyw ogrodowych, jednocześnie jest bardzo popularny. To sypka skała osadowa. Żwir spotykany jest w dolinach rzek i osadach polodowcowych. Ma różne rozmiary, grubość i kolor (na przykład szary, żółty, kremowy, miodowy, różowy). Pełni ważną funkcję dekoracyjną w ogrodzie i ma wiele zastosowań ozdobnych.

Grys

Grys jest chropowaty w dotyku i kanciasty. Uzyskuje się go poprzez rozdrabnianie skały w kruszarkach. Posiada duże walory ozdobne. Dostępny jest w wielu różnych rozmiarach i odmianach  kolorystycznych – najczęściej spotykany jest grys o białej lub kremowej barwie. Rzadziej występuje w ciemnym kolorze. Do wyboru mamy również czerwony, szary, żółty, różowy i zielony oraz różne odmiany i połączenia tych barw. Grys idealnie nadaje się do wyłożenia powierzchni użytkowych oraz do ozdoby rabat kwiatowych, skalniaków i stawów przydomowych. Jego dodatkową funkcją jest zabezpieczenie terenu przed chwastami.

Otoczaki

Są kamieniami o gładkiej, płaskiej i zaokrąglonej formie – zazwyczaj do uzyskania takiego efektu wykorzystuje się obróbkę mechaniczną. Naturalnie otoczaki ukształtowane są przez nurt rzeki. To jedne z najpopularniejszych kruszyw ozdobnych stosowanych w ogrodach. Różnią się od siebie barwą, kształtem i fakturą, co daje duże możliwości dekoracyjne poprzez łączenie kolorów i odcieni. Pięknie prezentują się użyte do tworzenia ścieżek, chodników czy podjazdów. Doskonale sprawdzają się w ogródkach skalnych oraz jako wyłożenia dna oczek wodnych. Pozwalają na tworzenie mnogości dekoracyjnych kompozycji.

Głazy i skały

To kamienie mające duże rozmiary i nieregularne kształty. Wyróżniają się także różnorodnością barw. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Są bardzo atrakcyjne wizualnie i stają się coraz częściej stosowanym elementem dekoracyjnym w wielu ogrodach. Mogą tworzyć przeróżne, interesujące kompozycje, jednak równie dobrze prezentują się użyte pojedynczo. Doskonale sprawdzają się jako punkt centralny ogrodu będący jego główną ozdobą – informuje nasz rozmówca reprezentujący firmę Leszczyński oferującą sprzedaż kruszyw.

Trzeba zaznaczyć, że duże kruszywa wyglądają bardzo naturalnie, przez co tworzą w ogrodzie niesamowity klimat. Bardzo dobrze łączą się z drobniejszymi kruszywami, takimi jak na przykład grys, które stają się dla nich atrakcyjnym tłem. Głazy i skały często wykorzystywane są jako element ścieżek ogrodowych, mogą tworzyć też fontanny i ozdabiać oczka wodne, jednak doskonale sprawdzą się także jako oddzielna dekoracja.

[avg] ([per]) [total] vote[s]