Każdy, kto zajmuje się swoim ogrodem, wie, jak ważne jest dbanie o trawnik. Aby utrzymać trawę w porządku, warto zainwestować w dobrą kosiarkę spalinową. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tego sprzętu oraz jego rodzajom, aby wybrać najkorzystniejszą kosiarkę spośród szerokiego asortymentu.

Wady i zalety kosiarek spalinowych

Kosiarki spalinowe są bardzo wygodne ze względu na brak długiego i wijącego się kabla. Przekłada się to również na sterowność, dzięki czemu można takim sprzętem łatwiej manewrować. Kosiarka spalinowa jest bardziej wydajna od elektrycznej, dlatego takie rozwiązanie jest polecane osobom, które mają do pielęgnacji duże trawniki – za jednym zamachem są one w stanie skosić pas o szerokości 50 cm.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten typ kosiarek jest droższy w eksploatacji i trudniejszy w obsłudze. Ponadto modele spalinowe są ciężkie i głośne, aczkolwiek hałas można stłumić poprzez zainstalowanie specjalnej obudowy. Wymagają również większej pielęgnacji, ponieważ w ich przypadku należy zadbać o wymianę oleju i paliwa. Zalety przykrywają jednak wady, zwłaszcza gdy komuś zależy na częstym użytkowaniu kosiarki w celu skoszenia dużej powierzchni trawnika. Wtedy wybór modelu spalinowego jest formalnością. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Dostosuj kosiarkę do swoich wymagań

Bardzo wygodną cechą kosiarki spalinowej jest silnik, który łatwo się uruchamia. Przede wszystkim należy go jednak dobrać odpowiednio do wielkości trawnika. Na rynku dostępne są również modele z zapłonem elektrycznym umożliwiającym włączenie kosiarki jednym przyciskiem. Wybór kosiarki samobieżnej pozwala na wygodną pielęgnację terenów pochylonych lub pagórkowatych, natomiast model jednoosiowy z napędem na tylne koła sprawdzi się przy manewrowaniu nawet w najtrudniejszym terenie.

Kosiarki z napędem są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą włożyć dużego wysiłku w koszenie trawy ze względu na swój wiek lub kondycję fizyczną – wyjaśnia ekspert sklepu internetowego Tips Plus, który oferuje kosiarki spalinowe, automatyczne roboty koszące, pilarki, kosy spalinowe oraz odśnieżarki.