Kamienie dekoracyjne to niezwykle modny dodatek. Obecnie coraz chętniej wraca się do natury, dlatego tego typu uzupełnienie aranżacji np. ogrodu będzie zachwycać i upiększać przestrzeń. Jakie rodzaje kamieni dekoracyjnych wyróżnia się i czym się charakteryzują? Dowiedz się, jakie konkretnie sprawdzą się m.in. do oczka wodnego, jakie do rabatek, a jakie do stworzenia ścieżki.

Kamienie dekoracyjne: Kiedy sprawdzą się najlepiej bryły ogrodowe i otoczaki?

Projektując ogród warto zaplanować aranżację przestrzeni bryłami ogrodowymi. Te monolity nadają się idealnie do stworzenia trwałych aranżacji ogrodowych. Można wykorzystać je np. do obkładania oczek wodnych, w tym tworzenia unikatowych kaskad, a także do ogródków skalnych. Bryły ogrodowe swoją popularność zawdzięczają ciekawym kształtom o różnorakich kolorach. Tym samym korzystając z nich można mieć pewność, że całość aranżacji będzie miała niepowtarzalny charakter. Innym kamieniem dekoracyjnym o nietypowym kształcie i efektownym wyglądzie są otoczaki. Ten rodzaj kruszywa również świetnie sprawdzi się do oczek wodnych, skalniaków bądź innych elementów ogrodu. Otoczaki to wygładzone kamienie o zaokrąglonej formie, które otrzymują kształt i wielkość pod wpływem obróbki.

Inne kamienie dekoracyjne – gres, łupki i kamienie ozdobne półszlachetne

Gresy to kamienie dekoracyjne, które znajdują zastosowanie w tworzeniu m.in. rabatek ogrodowych i skalniaków oraz do obsypywania wokół drzew. Kamienie te są rozdrabniane mechanicznie i naturalnie na mniejsze kawałki, dlatego kruszywo charakteryzują się nieregularnym kształtem i różnoraką wielkością. Są popularne również ze względu na dużą odporność na wysokie i niskie temperatury. Z kolei łupki to kamienie dekoracyjne, które także świetnie sprawdzą się do wykończenia ogrodu, a nawet balkonu bądź tarasu. Wykorzystywane są głównie dlatego, że dają duże możliwości aranżacyjne m.in. są trwałe, a do tego mają bogatą gamę wzorniczą i kolorystyczną. Ponadto, łupki są odporne na ścieranie oraz wpływ warunków atmosferycznych. Innym kruszywem, które także występuje w ofercie wielu firm (np. firmy Saltus z Miękini) są półszlachetne kamienie ozdobne. Dla osób, które chcą w sposób wyjątkowy wyróżnić swój ogród warto zastosować właśnie ten rodzaj kruszyw. Są eleganckie i zwracają uwagę, dlatego warto zaaranżować je w najładniejszych punktach ogrodu. Obojętnie, czy wybierzesz drobne, czy duże kamienie to ich różnorodna barwa podkreśli indywidualny charakter aranżacji i z pewnością przykuje wzrok odwiedzających go gości.

[avg] ([per]) [total] vote[s]