Odpowiednio przygotowane podłoże jest tak samo ważne dla trawnika jak solidne fundamenty dla nowopowstającego budynku. Glebę pod trawnik najlepiej zacząć przygotowywać jesienią.

Analiza gleby

Na początku należy wykonać analizę gleby, która pozwoli nam stwierdzić, jakich komponentów brakuje lub jakich jest zbyt dużo. Proporcje powinny być mniej więcej następujące: piasek 50%, żyzna gleba ogrodowa 30%, torf lub kompost 20%. W przypadku gleb zbyt suchych i piaszczystych należy dodać urodzajnej ziemi ogrodniczej albo kompostu czy obornika. Natomiast gdy mamy gleby zbyt ciężkie, należy je przemieszać z torfem i gruboziarnistym piaskiem. Odczyn gleby pod trawnik powinien wynosić od 5,5 do 7,0 pH. Gleby zbyt kwaśne należy zwapnować, natomiast zbyt zasadowe zakwasić na przykład niedokwaszonym torfem.

Usuwanie przeszkód

Następnym etapem jest dokładne oczyszczenie i przekopanie gleby. Oczyścić należy ją z kamieni, gruzów, resztek fundamentów oraz chwastów. Usuwając rozłogi perzu, lepiej zastosować widły szerokozębne tak, aby nie pociąć ich podziemnych części, które potem mogą zostać w ziemi. Najskuteczniejszą, aczkolwiek mało ekologiczną, metodą jest użycie w tym celu specjalnych herbicydów. W przekopaniu i pozbyciu się chwastów pomoże nam szpadel lub, jeśli mamy sporą powierzchnię, lepsza będzie glebogryzarka. Powinna zostać przekopana co najmniej na wysokość szpadla.

Wyrównanie gleby

Konieczne jest także dokładne wyrównanie i ubicie ziemi pod trawnik. Najlepiej zrobić to specjalnym wałem do trawy. W tym momencie należy także pomyśleć o automatycznym systemie nawadniania, który należy zainstalować przed założeniem trawnika.

Nawożenie

Najlepiej na kilka dni przed wysianiem nasion lub rozłożeniem rolek rozprowadzić na przygotowanej powierzchni nawóz o spowolnionym działaniu.

Terminy

Najlepszym terminem na wysianie trawnika jest termin wiosenny, czyli połowa kwietnia do czerwca lub termin jesienny- koniec sierpnia do września. Natomiast trawnik z rolki można zakładać dłużej, bo od połowy marca do końca września.

Rate this post