W dzisiejszych, szybkich czasach coraz bardziej doceniamy możliwość kontaktu z przyrodą. Wypoczynek na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni sprzyja wyciszeniu i ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że staramy się jak najlepiej zagospodarować każdy dostępny skrawek ziemi.

Wbrew pozorom aranżacja ogrodu nie jest zadaniem banalnym. Często zdarzają się ogrody, które wyglądają pięknie, ale są zupełnie niefunkcjonalne. Bywają też sytuacje zupełnie odwrotne, kiedy przed domem widzimy olbrzymi trawnik i porozrzucane po nim sprzęty użytkowe, a całość sprawia wrażenie totalnego chaosu. O tym, jak zabrać się za projektowanie przydomowego ogródka, rozmawiamy z architektem firmy Park-M.

Planuj ogród z głową

Najłatwiejszym do popełnienia błędem jest przystąpienie do pracy bez uprzedniego rozrysowania szczegółowego planu. Nasze marzenia i wyobrażenia to jedno, jednak ich nieprzemyślana realizacja może przynieść nieoczekiwany i niekoniecznie zachwycający efekt. Nieproporcjonalnie duże zestawy wypoczynkowe, zbyt szybko rozrastające się drzewa, których korzenie naruszają fundamenty budynków, to tylko niektóre niebezpieczeństwa źle urządzonego ogrodu.

Dlatego pierwszym krokiem powinno być wykonanie planu działki. Następnie należy zaznaczyć obszar, jaki mamy do zagospodarowania i nanieść nań wszystkie elementy stałe, w tym dom, garaż, drzewa, których nie mamy zamiaru usuwać, drogi dojazdowe i ścieżki, jeżeli taki istnieją.

Czego oczekujesz od swojego ogrodu?

Zastanów się, komu i w jaki sposób ma służyć ogród. Przestrzeń do zabaw dzieci wymaga innych rozwiązań, niż miejsce do rekreacji osób dojrzałych i starszych. A może ten ogród ma spełniać potrzeby różnych osób? W takim razie na planie działki warto wyznaczyć specjalne sektory, np. plac zabaw w polu widzenia domowników przebywających salonie, albo przestrzeń na grilla w miejscu z łatwym dostępem do kuchni.

Lokalizacja nasadzeń i małej architektury

Dopiero teraz na plan nanosimy te elementy, które chcemy widzieć w naszym gotowym ogrodzie. W ten sposób możemy z większą pewnością ustalić, czy i które elementy będą dobrze komponowały się w danym miejscu – wyjaśnia architekt z firmy Park-M. Rabatka z różami nie może znajdować się na trasie biesiadników uciekających do domu w razie załamania pogody, a rozległe konary drzew nie powinny odgradzać dziecięcej huśtawki od domu. Za to wysoki żywopłot z pewnością doda uroku romantycznej ławeczce i podniesie stopień prywatności przebywających tam osób.

Projektowanie zieleni może być wspaniałą przygodą, ale dla osób bardzo energicznych i spodziewających się natychmiastowych efektów, może być frustrujące i nudne. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy i chcesz po prostu cieszyć się już wypoczynkiem w swoim pięknym ogrodzie, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy z powodzeniem zrealizują twój pomysł na wymarzony ogród.