Oczko wodne to element architektury ogrodowej, który znacznie wpływa na poprawę wyglądu przydomowej zieleni. Aby jednak cieszyło nasze oczy, musimy odpowiednio o nie dbać. Bardzo pomocne mogą być biologiczne preparaty, w naturalny sposób ułatwiające oczyszczanie i pielęgnację ogrodowych zbiorników wodnych. Poznaj wszystkie zalety bio-produktów do oczek wodnych.

Pielęgnacja oczka wodnego

Glony oraz tworzące się na dnie oczka osady to główne przyczyny mętnienia wody. Rozwijające się w nim algi, oprócz tego, że zdecydowanie obniżają wartość estetyczną zbiornika, negatywnie wpływają na jakość wody.

Brak właściwej pielęgnacji oczka może doprowadzić do wystąpienia jej zakwitu, a co za tym idzie ograniczenia dopływu światła słonecznego i zahamowania procesu fotosyntezy. Po zakończeniu zakwitu zaś rozkład fitoplanktonu wraz z powstającymi produktami metabolizmu mogą obniżać zawartość tlenu w wodzie. W efekcie naturalny ekosystem zbiornika ulega zaburzeniu – wyjaśnia nasza rozmówczyni z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb.

Aby temu zapobiec, należy regularnie oczyszczać wodę w oczku. Często stosowaną metodą jest użycie specjalnych środków, które zapobiegają rozwojowi glonów i powstawaniu osadów. Wielu właścicieli ogrodowych zbiorników wodnych stosuje produkty chemiczne. Tymczasem znacznie lepszym wyborem są biologiczne preparaty do oczek wodnych. Dlaczego to na nie warto się zdecydować?  

Ekologiczne preparaty do oczek wodnych, czyli oczyszczanie zgodne z naturą

Środki chemiczne bywają bardzo szkodliwe tak dla samego zbiornika wodnego, jak i dla środowiska. Użycie takich preparatów może skutecznie oczyścić oczko i – niestety – równie skutecznie zburzyć jego równowagę biologiczną. Naturalne środki nie są inwazyjne dla ekosystemu i nie wpływają negatywnie na środowisko. Jak to wygląda w praktyce?

Czystość i klarowność wody w ogrodowym zbiorniku wodnym zapewnia dobroczynne działanie bakterii, które wchodzą w skład biologicznych preparatów do oczek wodnych. Właściwie dobrane i w odpowiedniej liczbie przyspieszają rozkład nagromadzonych w wodzie nieczystości i pomagają zmniejszyć objętość obecnego na dnie oczka osadu organicznego. W ten sposób w ekosystemie zbiornika zostaje przywrócona równowaga, a obecna w nim woda znowu staje się przejrzysta. Zawarte w takich preparatach bakterie są w pełni bezpieczne dla roślin oraz ryb znajdujących się w oczku.

Jakie preparaty biologiczne do oczek wodnych warto wybrać?

Udając się na zakupy, z pewnością warto mieć na uwadze środki niemieckiej firmy Söll, a w tym Dr Roths Teichklar. Zastosowanie tego preparatu gwarantuje naturalne oczyszczanie i zapobiega kwitnieniu glonów. Ponadto aktywuje biologiczny rozkład zatopionych w oczku liści, obumarłych roślin, odchodów ryb, resztek pokarmowych czy innych organicznych pozostałości i zapewnia równowagę ekosystemu zbiornika. Godnym polecenia jest również preparat Bio Booster tej samej marki, który w krótkim czasie jest w stanie stworzyć zbilansowaną mikrobiologię w zbiornikach, poprawiając w ten sposób właściwości ich samooczyszczania. Proces ten możliwy jest dzięki nowatorskim metodom rozmnażania wysoce aktywnych szczepów bakterii, opracowanym przez specjalistów w laboratoriach Söll.

Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie koncentratu bakteryjnego Cristal Bio firmy Happet. Środek ten rozkłada zanieczyszczenia organiczne i likwiduje zmętnienie wody. Skutecznie utrzymuje równowagę biologiczną w ogrodowym zbiorniku i hamuje rozwój glonów oraz ogranicza powstawanie osadów dennych.

Kolejnym wartym polecenia jest innowacyjny preparat do oczek wodnych Bluklar bioExpert, zawierający wyselekcjonowane mikroorganizmy saprofityczne, które zapewniają skuteczne klarowanie wody i usuwanie nagromadzonych na dnie zbiornika osadów. Ponadto zapobiega on nadmiernemu rozwojowi glonów i przyczynia się do rewitalizacji ekosystemu wodnego.

Na koniec biologiczny preparat, który docenią właściciele zarybionych oczek wodnych. Mowa tutaj o Starterze Bakteryjnym produkowanym przez firmę AGRO. Środek ten znacznie ogranicza powstawanie glonów, wspomaga oczyszczanie wody w zbiorniku i – co istotne – wzrost ryb.

Zastosowanie ekologicznych preparatów nie wymaga od nas dużego wysiłku, wystarczy je zaaplikować i czekać na rezultaty ich działania. Pamiętajmy tylko o tym, aby dokładnie zapoznać się ze wskazówkami podanymi przez producenta.

Rate this post