Dzisiejsze porady ogrodnicze będą dotyczyły chorób roślin. Zastanowimy się, jak te choroby rozpoznawać oraz jak je leczyć. Zastanowimy się także, co robić, aby im zapobiegać. Poznamy objawy i przyczyny chorób roślin jednorocznych i wieloletnich. Zachęcamy także do refleksji i porad, prosimy zamieszczać je w zakładce komentarze umieszczonej pod artykułem. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze choroby roślin.

Rdza

Rdza jest chorobą takich roślin jak: bratki, malwy, goździki czy stokrotki. Objawia się głównie latem poprzez atakowanie liści wspomnianych roślin. Plamy najczęściej są koloru pomarańczowego lub czerwonego.

Fuzarioza

Ta choroba dotyka np. lwie paszcze i niecierpki, niekiedy też lobelie i begonie, charakteryzuje się pojawianiem na liściach plam, które doprowadzają do uschnięcia całej rośliny.

Plamistość liści

Plamistość dopada głównie: astry, groszek, szałwie, begonie, floksy i bratki. Plamy pojawiają się z obu stron liści. Te same kwity mogą chorować niekiedy na szarą pleśń, wówczas na ich powierzchni pojawia się charakterystyczny nalot.

Zgnilizna korzeni

Ta przypadłość dotyczy najczęściej takich kwiatów jak bratki czy fiołki i może łączyć się ze zbyt wilgotnym podłożem.

Wirozy

Tulipany i inne rośliny cebulkowe mogą chorować na wirozy, tj. schorzenie, które sprawia, że rośliny zniekształcają się.

Mącznik prawdziwy i mącznik rzekomy

Te choroby atakują szczególnie rośliny kwitnące. Mącznik prawdziwy objawia się występowaniem specyficznego, jasnego nalotu na liściach, kwiatach i owocach min. na: astrach, niecierpkach i lwich paszczach, mącznik rzekomy zaś objawia się grzybiczym nalotem na spodnich warstwach liści takich roślin jak: groszek pachnący, bratki czy lewkonie.

Znamy przyczyny choroby roślin, więc szukajmy leku

Aby wyleczyć chore rośliny, należy stosować odpowiednie nawozy i odżywki. Gdy będziemy znali chorobę, bez problemu odpowiednie specyfiki znajdziemy w sklepach ogrodniczych.