Ogród w stylu angielskim wzorowany jest na naturze – to przeciwieństwo układnego, dokładnie przystrzyżonego ogrodu francuskiego. Wbrew pozorom, nie oznacza to jednak wcale, że możemy pozwolić roślinom rosnąć gdzie chcą i jak chcą. Styl angielski w ogrodnictwie to dokładnie przemyślany system, wymagający pracy i znajomości tematu.

Ogród w stylu angielskim – geneza

Styl angielski w ogrodnictwie nawiązuje do mody powstałej w XVIII wieku w Anglii. Wtedy to uznano, że najpiękniejszym otoczeniem dworu i pałacu jest krajobraz zbliżony do naturalnego. Podążający za modą właściciele ziemscy otaczali swoje posiadłości ogrodami wzorowanymi na naturze, ale bardziej uporządkowanymi. Ogród w stylu angielskim to wyidealizowany wycinek naturalnego pejzażu – krzewy oraz drzewa muszą być zadbane i wypielęgnowane, ale w taki sposób, by nie ukazać, ile włożono w to pracy. Wszystko ma wydawać się dziełem natury, choć w rzeczywistości zaplanowane zostało przez człowieka. Ogrody w stylu angielskim szybko zaczęły cieszyć się popularnością także w innych krajach. Do dziś chętnie sięgamy po ten sposób aranżacji przestrzeni wokół domu.

15_pomysl-na-ogrod-w-stylu-angielskim

Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim?

Cechą charakterystyczną ogrodu w stylu angielskim jest brak prostych linii, ostrych kątów i geometrycznych kształtów. Granice trawnika, ścieżki i rabaty wytyczone są płynnymi liniami, falami, łukami. Również powierzchnia ogrodu nie musi być równa i płaska. Mile widziane są delikatne wzgórza lub inne elementy urozmaicające krajobraz, takie jak strumyk czy oczko wodne. Ścieżki w ogrodzie angielskim powinny wtapiać się w kompozycję. Dobrze, jeśli będą przerośnięte trawą lub tylko nieznacznie zaznaczone.

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie w stylu angielskim?

Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim powinny tworzyć naturalny gąszcz. Przeplatające się za sobą, tworzące naturalne piętra, ale jednocześnie starannie dobrane i odpowiednio poprowadzone. Unikać należy uporządkowania charakterystycznego dla stylu francuskiego. W ogrodzie angielskim ma dominować natura, krajobraz ma być romantyczny i swobodny. Warto przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu działki – dostarczy nam ono inspiracji. Dowiemy się, jakie gatunki roślin występują w okolicy i będziemy mogli wkomponować je w planowane rabaty. Aby ogród dobrze wyglądał przez cały rok, koniecznie należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie roślin pod względem sezonów. Warto posadzić zarówno krzewy i drzewa liściaste, jak i iglaste. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór gatunków zimozielonych. Więcej o pielęgnacji ogrodu np. jesienią dowiesz się z tekstu http://domifikacje.pl/better-life/jesienny-ogrod-lekiem-na-jesiennego-dola-tak/.

english garden after the rain at descanso gardens

[avg] ([per]) [total] vote[s]