Różne gatunki z rodzaju polyscias różnią się między sobą. Większość z nich ma liście pierzaste, przypominające ulistnienie paproci. Malowniczo powykręcane pędy oraz efektowne liście decydują o urodzie rośliny. Często ozdabia się nią biura. Doskonale wygląda, jeżeli w jednej doniczce posadzi się kilka roślin o zróżnicowanej wysokości. W celu zwiększenia atrakcyjności ogrodnicy usuwają dolne liście, aby uwydatnić kształt pędów i nadać roślinie drzewkowaty pokrój. Roślina ta może być uprawiana w mieszkaniu kilka lat.

Stanowisko uprawy

Polyscias dobrze rośnie w półcieniu i w miejscu oświetlonym światłem rozproszonym. Nie lubi ostrego słońca. Polyscias jest to roślina ciepłolubna, powinna stać w temperaturze ponad 20°C, zimą w temperaturze 18°C.

Podlewanie

Utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża. Rośliny nie zalewamy, by nie stała w wodzie. Zbyt intensywne podlewanie prowadzi do gnicia korzeni.

Zraszanie

Wskazane jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza, ale roślina ta dość dobrze rośnie również w suchym powietrzu. Roślina lubi zraszanie.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem piasku.

Nawożenie

Wiosną i latem raz na dwa tygodnie, a zimą raz na pięć tygodni podlewamy niskim stężeniem płynnego nawozu przeznaczonego do kwiatów doniczkowych.

Przesadzanie

Przesadzamy w miarę potrzeby, wiosną lub latem, nie częściej niż raz na dwa lata. Na dno doniczki musimy wsypać drenaż.

Rozmnażanie

Roślinę tą rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych.

Choroby i szkodniki

Polyscias mogą atakować przędziorki i mszyce.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Liście tej rośliny możemy myć pod prysznicem lub przecierać miękką ściereczką. Możemy je również nabłyszczać. Zasychające liście obcinamy, a pojawiające się kwiatostany usuwamy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]