Odpowiednia pielęgnacja roślin to nie tylko regularne podlewanie, przesadzanie czy przycinanie. Tak samo istotne jest ich właściwe nawożenie. Różne rośliny wymagają różnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach, których możemy im dostarczyć za pomocą specjalnych preparatów. Efektem będzie prawidłowy i bujny wzrost naszych okazów. Wyjaśniamy, jakie preparaty do pielęgnacji roślin doniczkowych i tych rosnących w ogrodzie warto wybrać i jak działają. 

Nawozy 

Obecnie na rynku występuje bardzo wiele różnych substancji służących do nawożenia. Bez względu na rodzaj, ich zadaniem jest dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych, takich jak: 

  • azot: stymuluje ulistnienie,
  • potas: odpowiedzialny za kwitnienie i owocowanie,
  • fosfor: wspiera rozwój korzeni,
  • w mniejszej ilości także żelazo, cynk, mangan, wapń, sód, magnez i siarka.

Ogólnie preparaty te można podzielić na trzy grupy: 

  • nawozy płynne: działają szybko, ale należy je stosować wielokrotnie podczas okresu wegetacji (nawet co kilkanaście dni), występują także w wersjach uniwersalnych, dzięki czemu można nimi nawozić wszystkie rośliny w domu i ogrodzie, są bardzo wydajne;
  • nawozy w żelu: wydajne w użyciu i silnie skoncentrowane produkty, łatwo przyswajalne przez rośliny;
  • nawozy w granulkach: rodzaj nawozów o spowolnionym działaniu, wymagający tylko jednorazowego zastosowania w sezonie wegetacyjnym. 

Odżywki i eliksiry 

Odżywki to preparaty przeznaczone do regeneracji osłabionych roślin i przedłużania żywotności kwiatów. Charakteryzują się wygodnym zastosowaniem – występują np. w postaci aplikatora umieszczanego w podłożu lub mgiełek, działających dolistnie. Jak tłumaczy ekspert z firmy Sklep Kwiecisty:

Produktów tego typu nie trzeba rozpuszczać w wodzie (za wyjątkiem tych do kwiatów ciętych) i są całkowicie bezpieczne dla roślin – nie trzeba się martwić o przenawożenie. Odżywki różnią się od nawozów tym, że zazwyczaj nie zawierają one skoncentrowanych składników pokarmowych, a głównie dodatkowe mikroskładniki. Innowacyjnym preparatem o działaniu odżywczym i wzmacniającym są eliksiry, czyli porcjowane preparaty w postaci samodozujących aplikatorów. Jednorazowa aplikacja dostarcza roślinie niezbędnych substancji na okres około 4 tygodni. 

Pałeczki nawozowe

Nawozy w formie pałeczek to jedne z najwygodniejszych środków do pielęgnacji roślin. Są bardzo wygodne w użyciu i łatwo przyswajalne przez roślinę. Pałeczki umieszcza się w ziemi, a następnie pod wpływem wilgoci i temperatury receptura nawozu zasila roślinę przez okres nawet ponad 3 miesięcy. Ten rodzaj preparatów stosuje się rzadziej, ale daje bardziej zrównoważone efekty, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ewentualnego przenawożenia. W sklepach dostępne są też uniwersalne pałeczki nawozowe, które można stosować do wszystkich rodzajów roślin domowych, balkonowych i ogrodowych.

Rate this post