Poinsecja, chociaż pochodzi z ciepłego Meksyku stała się symbolem naszych śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Stąd jej zwyczajowa nazwa – gwiazda betlejemska. Z roku na rok na rynku kwiatowym pojawia się coraz więcej jej odmian o różnych kolorach kwiatów. Poinsecje w zakładach ogrodniczych dodatkowo są traktowane środkami skarlającymi, które nadają roślinie atrakcyjny zwarty pokrój. W sprzedaży są rośliny małe, 10 -15 cm, formy rozkrzewione różnej wielkości od30 do 60 cm, formy drzewkowate na pniu wysokości do 1,5 m.

Stanowisko uprawy

W okresie wzrostu wymaga dużo światła. Gdy zakwitnie, możemy ją postawić w różnych miejscach, byle z dala od źródła ciepła i otwartego okna. Dobrze rośnie w temperaturze 20 – 22 °C, a w czasie kwitnienia od 16 do 18 °C. Trzymana w wysokiej temperaturze gubi liście.

Podlewanie

Przy uprawie poinsecji utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża. Rośliny ani nie zalewamy, ani nie przesuszamy.

Zraszanie

Poinsecja lubi suche powietrze, nie należy jej zraszać.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dużym udziałem torfu wysokiego.

Nawożenie

W okresie kwitnienia nawożenie jest zbędne.

Przesadzanie

Poinsecja jako roślina sezonowa nie wymaga przesadzania.

Rozmnażanie

Poinsecje rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych od maja do końca lipca.

Choroby i szkodniki

Na tej roślinie mogą występować mączliki.

Uwagi

Przy zakupie tej rośliny sprawdzamy, czy nie opadły kwiaty, gdyż poinsecja z kwiatami jest trwalsza. Na czas transportu owijamy całą roślinę, ponieważ przechłodzona zwiesza liście. W wiązkach przewodzących tej rośliny płynie trujący sok mleczny, gdyż należy ona do rodziny wilczomleczowatych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]