Roślina ta należy do rodziny traw i do mieszkania, swoją obecnością wnosi lekkość oraz delikatność charakteryzującą większość traw. Pogonaterum doskonale wygląda zarówno samo jak i w kompozycjach. Dobrze prezentuje się umieszczone obok zbiornika z wodą. W mieszkaniu uprawia się pogonaterum paniceum. Roślina ta silnie się krzewi, jest bardzo zwarta, a liście mają jasny, żółtozielony kolor. Rośnie dość szybko i dorasta do 70 centymetrów wysokości.

Stanowisko uprawy

Pogonaterum świetnie rośnie w tropikalnym oknie kwiatowym i ogrodach zimowych. Roślina ta wymaga jasnego miejsca. Może też stać na stanowisku słonecznym. Przy uprawie tej rośliny nie można doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Jest to dla rośliny bardzo szkodliwe.

Podlewanie

Podlewamy często i obficie, a ziemia musi być stale mokra chociaż bryła korzeniowa nie może stać w wodzie.

Zraszanie

Nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności powietrza, ale lubi zraszanie.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej.

Przesadzanie

Młodą roślinę przesadzamy raz do roku wiosną, starszą rzadziej. Naczynie do pogonaterum wybieramy duże, szerokie, gdyż jego korzenie bardzo silnie się rozrastają.

Rozmnażanie

Roślinę tą rozmnażamy przez podział lub z nasion.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna, w zasadzie nie jest porażana przez choroby i atakowana przez szkodniki.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Jeśli roślina jest zbyt wysoka, to możemy ją przyciąć. Zasychające pojedyncze źdźbła delikatnie wyrywamy po ich całkowitym zaschnięciu.

Uwagi

Roślinę tą można posadzić w kompozycji z innymi lubiącymi wilgoć albo dla kontrastu z roślinami o dużych liściach.