Alergicy powinni zadbać nie tylko o sam dom, lecz także o swój ogród, który, jak się okazuje, ma bardzo duże znaczenie. mają ciężkie życie. Przedstawiamy pomysły na ogród alergika.

Ogród alergika to unikanie pylenia

Ważny jest odpowiedni projekt ogrodu oraz dobór roślin z ograniczonym pyleniem. Po wiośnie niektóre kwiaty mają czas wzmożonego pylenia. Unikaj takich gatunków. Do ogrodu alergika doskonale pasują drzewa dwupienne. Nazywa się je także rozdzielnopłciowymi. Wynika to z tego, że kwiaty męskie są oddzielone od żeńskich. Dlaczego sprzyja to alergikom? Rodzaj żeński jest najbezpieczniejszy, gdyż nie produkuje pyłków. Przykładami drzew dwupiennych żeńskich są wierzba, cis czy topola. Istnieją także takie rośliny, które produkują co prawda pyłki, ale nie są one aż tak groźne. W szybkim czasie spadają na ziemię. W powietrzu znajdują się bardzo krótko i nie stanowią wielkiego zagrożenia dla alergików. Przykładami tego typu gatunków są azalie, magnolie lub jabłonie. Polecamy też dla alergików bukszpany albo berberysy.

Materiały ogrodowe

Istotną rolę pełni wybór materiałów ogrodowych. Dotyczy to na przykład podłoża. Zastosuj żwir zamiast trawnika. Żywopłot zastąp siatką z drewna i obsadź pnączami. Zasadź róże, pelargonie i piwonie. To, że jesteś alergikiem nie musi oznaczać decyzji o rezygnacji z kwiatów, krzewów czy ziół. Musisz jedynie zbadać źródło alergii. Innymi słowy sprawdź, jakie substancje wywołują alergię. Nie uwolnisz swojego ogrodu całkowicie od pyłków, ale możesz poważnie zredukować ich ilość, aby cieszyć się pięknem swojego ogrodu. Wystarczy posadzić odpowiednie odmiany roślin, a także przebywać w ogrodzie w odpowiednim czasie. Istnieje na rynku także wybór odzieży dla alergika.

Jakich gatunków unikać?

Nawet jeśli nie jesteś uczulony na rośliny, które mają działanie szkodzące, unikaj ich. Takimi drzewami są akacja, cyprysy, olchy, brzozy. Na alergię nie wpływają jedynie pyłki. Pamiętaj o tym. Zły wpływ na zdrowie ma także sok z sumaka octowca. Może ona spowodować alergiczne zapalenie skóry. Pamiętaj o częstym koszeniu oraz zamykaniu okien i drzwi w tym czasie. Jeżeli jesteś mieszkańcem jakiegoś blokowiska unikaj chwil, gdy trawniki są koszone. Najlepiej jeśli spytasz zarządu o czas koszenia, aby wyjść poza mieszkanie.