Rośliny w donicach są świetnym sposobem na udekorowanie balkonu, tarasu lub ogrodu. Wybór doniczek do kwiatów jest ogromy i teoretycznie prosty. Oryginalne kolory, faktury i kształty pozwolą dopasować donicę np. do wielkości rośliny. O czym warto pamiętać przy zakupie donic? W jakich pojemnikach rośliny będą zdrowo się rozwijały? Jak dobrać doniczki do różnych rodzajów kwiatów?

Istotne parametry to: materiał, z jakiego doniczka jest wykonana, jej wielkość, kształt czy też zastosowanie. Zdarza się, że donice już po roku użytkowania, kruszą się i trzeba je wymieniać. Czym zatem należy się kierować, wybierając doniczki do konkretnych roślin?

Rodzaje donic

Ceramiczne – dzięki porowatym ściankom przepuszczają powietrze do korzeni. Jeśli roślina będzie zimowała na balkonie, warto wybrać model z mrozoodpornej terakoty.

Plastikowe – są tanie, lekkie i można je myć wodą z mydłem. Jeśli planujemy posadzić w takich donicach duże okazy roślin, koniecznie trzeba je dodatkowo obciążyć (np. kamieniami).

Drewniane – wymagają zabezpieczenia przed wilgocią odpowiednimi impregnatami (wyjątek to donice wykonane z drewna egzotycznego). Przed wsypaniem ziemi warto wyłożyć dno donicy podziurkowaną folią.

Metalowe – są lekkie i odporne na wilgoć. Na balkonie sprawdzą się donice z aluminium lub ocynkowanej blachy.

Zasady sadzenia roślin w donicach?

Wysokość donicy powinna być mniej więcej równa 1/3 wysokości rośliny. Donice dobieramy do wielkości bryły korzeniowej i zmieniamy je na większe wraz ze wzrostem rośliny. Jeśli roślina będzie miała zbyt ciasno, to szybko zwiędnie. Małych roślin nie sadzimy też od razu w dużych donicach, ponieważ ich system ukorzenienia rozrośnie się zbyt mocno w stosunku do części górnej rośliny

Doniczki powinny być dobierane mądrze. Należy łączyć estetykę z pragmatyką. Dzięki temu rośliny będą mogły wzrastać odpowiednio w ładnym otoczeniu. Warto korzystać z tego bogactwa wyboru, ale przedtem dowiedzieć się, jaki typ pojemnika będzie najlepszy dla ekspozycji i właściwego wzrostu rośliny.

Jakie są wady i zalety różnych doniczek?

Na to pytanie odpowiedzi jest wiele. Materiał, z którego są wykonane doniczki, ma wpływ na wzrastanie roślin. Czasem też kształt donicy pasuje do jednego gatunku, a do innego zupełnie się nie nadaje. Niektóre kwiaty mają specjalne wymagania, np. korzenie storczyków potrzebują stałego dostępu do światła. Najlepsze dla nich będą donice przeźroczyste. Tego rodzaju donice dodatkowo pomogą nam kontrolować poziom wilgotności w podłożu

Jakie doniczki wybrać?

Jak mówi ekspert z firmy Green&Joy, jeżeli kupujący nie ma fachowej wiedzy, wybór odpowiedniej doniczki warto  skonsultować z osobami, które na co dzień zajmują się pielęgnacją roślin. Pozwoli to uniknąć problemów wynikających z niewłaściwego dopasowania produktu do typu kwiatów, a także wydłuży życie i wzrost roślinki.

Rate this post