Chyba każdy z nas jako dziecko przynajmniej raz bawił się w piaskownicy. Zabawa z łopatkami i foremkami na miejskim blokowisku była namiastką kopania dołków na nadmorskiej plaży. Jakiś czas temu rodzice podnieśli jednak larum, że piaskownica jest siedliskiem bakterii i drobnoustrojów, a maluchy nie powinny spędzać w niej czasu. Jak jest naprawdę? Czy piaskownica to higieniczne miejsce do zabawy czy nie?

Czysty piasek

Sercem piaskownicy jest oczywiście piasek. I to właśnie od niego zależy to, czy zabawa jest przyjemna i higieniczna. Czysty piasek to świetna zabawka dla dzieci. Przesypywanie go i ugniatanie działa na maluchy uspokajająco i kojąco, a budowanie zamków rozbudza wyobraźnię. Świeży piasek ładnie pachnie, ma złotawy kolor i dobrze się z nim pracuje. To stary, zużyty piasek wyrobił piaskownicom złą renomę. Piasek, którego nie wymienia się regularnie po prostu zabrudza się, robi się szary i ma brzydki zapach. Dodając do tego okoliczne dzikie zwierzęta, które zaczynają traktować zużyty piasek jako kuwetę, piaskownica robi się prawdziwym siedliskiem bakterii. Jak temu zaradzić?

O piaskownicę trzeba dbać!

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie piasku na świeży. Najłatwiej robić to korzystając z usług firmy oferującej wywóz odpadów budowlanych. Wiele z nich dysponuje dużymi samochodami, które pozwalają na przewiezienie nawet dużych ilości piasku, zabiorą więc ten zużyty i dowiozą nam świeży. Stary piasek zostanie dokładnie wybrany z piaskownicy przez pracowników firmy, wywieziony z osiedla i odpowiednio zutylizowany. Z kolei nowy piasek będzie przez nich szybko dostarczony na miejsce, rozładowany, a do tego będzie posiadał odpowiedni atest. Piaskownicę dobrze jest zabezpieczyć przed dzikimi zwierzętami. W przypadku małych piaskownic ogrodowych wystarczy zamykać je drewnianą klapą, gdy dziecko akurat bawi się gdzieś indziej. Jeśli chodzi o duże piaskownice osiedlowe, warto plac zabaw dla dzieci ogrodzić wysoką siatką, która będzie utrudnieniem dla bezpańskich zwierząt.

[avg] ([per]) [total] vote[s]