Liczba gatunków peperomii jest olbrzymia. Wśród uprawianych gatunków spotykamy rośliny o dużych lub drobnych liściach, błyszczących albo omszonych, zielonych oraz w paski i rozmaite plamki. Pięknie wyglądają kompozycje zestawione z kilku gatunków i odmian peperomii. W mieszkaniu rośliny te wyrastają do 20 -30 centymetrów wysokości i żyją wiele lat. Kwitną latem, ale kwiaty są drobne, zebrane w kłosy i mało dekoracyjne.

Stanowisko uprawy

Peperomia dobrze czuje się w oświetlonym miejscu, a także w kuchni. Potrzebuje dużo światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Pod wpływem silnego słońca liście matowieją i zamierają.

Podlewanie

Peperomia nie lubi ani nadmiaru wody, ani też suszy. Latem podlewamy ją obficie, zimą bardzo oszczędnie. Sprawdzamy czy roślina po podlaniu nie stoi w wodzie. Czerniejące pędy u nasady świadczą o przelaniu podłoża.

Zraszanie

W wysokiej temperaturze lubi wysoką wilgotność powietrza. Roślinę można zraszać.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem piasku.

Nawożenie

Od marca do końca września podlewamy raz na dwa tygodnie płynnym wieloskładnikowym nawozem, dając najniższe z zalecanych dawek.

Przesadzanie

Peperomię przesadzamy raz do roku, najlepiej wiosną. Używamy tylko płytkich, ceramicznych doniczek.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z sadzonek pędowych lub liściowych.

Choroby i szkodniki

Jest to roślina odporna.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Chore lub uszkodzone liście usuwamy. Liści nie przecieramy, gdyż są bardzo kruche, tylko myjemy pod prysznicem, zabezpieczając wcześniej bryłę korzeniową przed zalaniem. Nie stosujemy żadnych środków do nabłyszczania liści.