Pandan to elegancka roślina doniczkowa, która łączy w sobie egzotyczny wygląd z wyjątkową długowiecznością. Jest to jedna z bardziej wytrzymałych roślin doniczkowych na choroby i szkodniki. W warunkach naturalnych są to krzewy albo małe drzewa. Oczywiście pandany uprawiane w mieszkaniu nie osiągają takich rozmiarów, ale ich silny wzrost z czasem staje się uciążliwy. Liście ich zajmują dużo przestrzeni i nie lubią być dotykane.

Stanowisko uprawy

Pandan najlepiej rośnie w świetle rozproszonym. Roślina rosnąca na parapecie po pewnym czasie wygina się do światła. Aby temu zapowiedz, co kilka tygodni należy ją przekręcić. Najlepsza temperatura do uprawy to 24 – 28 °C . Gdy temperatura spada poniżej 18 °C, roślina bardzo choruje.

Pielęgnacja

Pandany wymagają wysokiej temperatury powietrza i stale wilgotnego podłoża.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka zawierająca ziemię liściową z domieszką gliny oraz piasku.

Przesadzanie

Pandan przesadzamy rzadko, raz na trzy lub cztery lata, a później nawet rzadziej. Najlepsza pora to wiosna.

Nawożenie

Nawozimy 3 – 4 razy w okresie wiosny i lata mieszanką nawozów wieloskładnikowych. Na pandany bardzo korzystnie wpływa nawożenie krowieńcem.

Rozmnażanie

Rozmnażamy z młodych pędów bocznych, które pojawiają się u podstawy pędu lub w kątach dolnych liści.

Uwagi

Pandan to roślina wyjątkowo długowieczna, często przeżywa nawet domowników. Jest doskonałą dekoracją w dużych pomieszczeniach, najlepiej wygląda posadzony pojedynczo. Świetnie prezentuje się w mosiężnej ciężkiej donicy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]