Palmę kokosową możemy trzymać w mieszkaniu, chociaż nie jest łatwa w uprawie. Ozdobnym gatunkiem uprawianym w mieszkaniu jest palma kokosowa właściwa. U młodych roślin liście są nie podzielone i szerokie. Pierzasto złożone liście pojawiają się dopiero w późniejszych latach. Z dużego orzecha kokosowego wolno wyrastają kolejne liście. Niestety wiele lat musi upłynąć zanim wytworzy się kłodzina. O owocach nie mamy nawet co marzyć. Następnym ozdobnym gatunkiem uprawianym w mieszkaniu jest palma kokosowa Weddela, jest to mała palma o delikatnych, wąskich, na spodzie szarobiałych, pierzastych liściach.

Stanowisko uprawy

Palmę kokosową stawiamy w miejscu przewiewnym. Nie wolno wystawiać jej na zewnątrz. Najlepiej czuje się w ogrodach zimowych oraz zamkniętym oknie kwiatowym. Przez cały rok wymaga wysokiej temperatury powyżej 18°C. Dobrze czuje się w miejscu jasnym. Zimą także musi mieć dużo światła. Zaleca się nawet w tym okresie doświetlanie rośliny, aby wydłużyć dzień.

Podlewanie

Latem podlewamy obficie, zimą utrzymujemy podłoże stale wilgotne. Po przeniesieniu palmy do chłodniejszego miejsca zaleca się podlewać ją przez kilka dni ciepłą wodą.

Zraszanie

Palma kokosowa wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Latem należy ją zraszać codziennie. W suchym powietrzu zasychają końce liści.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny i piasku.

Nawożenie

Wiosną i latem raz na dwa tygodnie podlewamy mieszanką nawozów mineralnych.

Przesadzanie

Palmę kokosową przesadzamy tylko wtedy, gdy korzenie wydostają się przez otwór odpływowy z doniczki. Roślina powinna rosnąć w małej, ale głębokiej doniczce. Przy przesadzaniu nie obrywamy jej korzeni.

Rozmnażanie

Roślinę tą rozmnażamy z nasion.

Choroby i szkodniki

Palma kokosowa jest rośliną odporną.

Uwagi

Jest to roślina mało trwała w zwykłych domowych warunkach. Na niekorzystne warunki lub zmianę otoczenia, reaguje zahamowaniem wzrostu i pojawieniem się brzydkich plam na liściach.

Rate this post