Daktylowiec, należy do rodziny palm. Są to palmy najczęściej uprawiane w warunkach domowych. W mieszkaniach uprawia się kilka znanych gatunków palm, chociaż są to rośliny wymagające. Ze wszystkich gatunków daktylowców najlepiej nadaje się do mieszkań daktylowiec niski. Ma on pokrój krzaczasty i tworzy kępy dzięki licznym odrostom. Liście ma delikatne, ładnie wygięte. Jest trudny w uprawie domowej.

Stanowisko uprawy

Najlepsze miejsce w mieszkaniu to parapet okna zachodniego lub południowego. Latem dobrze jest przenieść roślinę na zewnątrz, ale po zahartowaniu. Palma daktylowa jest to roślina do dużych pomieszczeń. Daktylowce potrzebują dużo światła, ale bezpośrednie nasłonecznienie nawet przez szybę może poparzyć liście. Na takich poparzonych liściach pojawiają się żółtawe lub brązowe plamy.

Podlewanie

Nie należy dopuścić do przesuszenia podłoża, ale roślina nie powinna też stać w wodzie. Zimą roślinę trzymamy w chłodzie i podlewamy oszczędnie.

Zraszanie

Palmy daktylowe wymagają wysokiej wilgotności powietrza. Latem należy je zraszać codziennie.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny lub specjalna mieszanka ziemi do palm.

Nawożenie

Wiosną i latem raz na dwa tygodnie, zimą raz na 6 – 7 tygodni podlewamy mieszanką nawozów.

Przesadzanie

Palma daktylowa lepiej rośnie w doniczce nieco przyciasnej. Młodą palmę przesadzamy nie częściej niż co dwa lub trzy lata, starszą tylko gdy korzenie wypchną ją z doniczki. Do uprawy palm daktylowych używamy wysokich doniczek.

Rozmnażanie

Palmę daktylową rozmnażamy z nasion.

Daktylowiec – choroby i szkodniki

Czasem roślinę atakują przędziorki, wełnowce i tarczniki.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Zamierające, dolne liście odcinamy dopiero po całkowitym zaschnięciu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]