Palma biczowa została sprowadzona do Europy 200 lat temu. Palma ta jest rośliną łatwą w uprawie. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w mieszkaniu jest palma biczowa wachlarzowata. Jej ciemnozielone, wachlarzowate liście osadzone są na wysmukłych ogonkach. Palmy te mogą być uprawiane w mieszkaniu wiele lat. W zależności od gatunku dorastają od półtora do metra wysokości.

Stanowisko uprawy

Najlepsze miejsce w mieszkaniu dla małej rośliny to parapet okna wschodniego lub północnego. Latem możemy wynieść ją na zewnątrz w miejsce zacienione i osłonięte od wiatru. Roślina ta nie lubi przeciągów. Palma biczowa ma małe wymagania świetlne. Dobrze rośnie zarówno w miejscu jasnym, jak i zacienionym. Wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, żółknie.

Podlewanie

Palmę tą latem podlewamy obficie. W pozostałych porach roku podlewanie uzależniamy od temperatury, im chłodniej tym dawki wody powinny być oszczędniejsze. Po każdym podlaniu sprawdzamy, czy roślina nie stoi w wodzie.

Zraszanie

Roślina wymaga dość dużej wilgotności powietrza. Lubi zraszanie, ale do tego używamy tylko miękkiej wody. Zasychanie końców liści świadczy o zbyt niskiej wilgotności powietrza.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny.

Nawożenie

Wiosną i latem raz na trzy tygodnie podlewamy mieszanką nawozów mineralnych.

Przesadzanie

Palmę tą przesadzamy raz na dwa, trzy lata. Używamy wysokiej doniczki i na dno sypiemy warstwę grubego drenażu.

Rozmnażanie

Palmę biczową rozmnażamy przez podział lub z nasion.

Choroby i szkodniki

Jest to roślina odporna rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Uwagi

Palma biczowa jest wrażliwa na zanieczyszczenie atmosfery. Źle znosi nawet dym papierosowy. Jest to palma jako jedyna nadająca się na bonsai. Liści u tej rośliny nie wolno nabłyszczać.

Rate this post