Idealny ogród to miejsce, które możemy podziwiać zarówno w ciągu dnia jak i późnym wieczorem. Dlatego też chcielibyśmy w dzisiejszym artykule doradzić Państwu jak zadbać o oświetlenie ogrodowe otoczenia naszych domów.

Jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

W naszym ogrodzie możemy zainstalować różne oświetlenia. Podstawowe rozróżnienie to :

  • oświetlenie elektroniczne
  • oświetlenie naturalne – słoneczne

Zalety i wady poszczególnych rodzajów oświetleń

Zaletą lampek i latarni słonecznych jest ich niski koszt eksploatacji. Co prawda zakup lampek jest droższy niż tych tradycyjnych elektronicznych, ale pamiętajmy, że odchodzi nam kwestia comiesięcznych rachunków, więc koszty są niższe. Minusem oświetlenia słonecznego jest uzależnione od pogody (jeśli cały dzień na dworze będzie pochmurno i mgliście wówczas baterie słoneczne się nie naładują i światło będzie zbyt słabe by oświetlać ogród).

Energia elektryczna to druga opcja na oświetlenie ogrodu. Lampki ogrodowe nie pobierają dużo energii, więc rachunki nie są duże. Dodatkowe koszty, z którymi musimy się liczyć to jedynie wymiany żarówek.

Co i jak można oświetlić w ogrodzie?

Oczywiście najbardziej oświetlenia potrzebują ścieżki i dróżki w ogrodzie. Ze względów bezpieczeństwa i wygody. Jasne dróżki pomiędzy kwiatami i drzewami wyglądają znacznie estetyczniej i ładniej niż ciemne miejsca.

Warto też oświetlać drzewa, aby osiągnąć ciekawszy efekt radzimy podświetlać je od dołu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]