W poniższym artykule podpowiadamy, jak zaprojektować ogród zimowy.

Zacznijmy od góry

Z pewnością część dachowa ogrodu zimowego stanowi kluczowy element w jego budowie. Dach może wspierać się na krokwiach prostych lub o stylizowanych kształtach. Mogą one dodatkowo posiadać rowki, które umożliwią zamontowanie zasłon przeciwsłonecznych czy oświetlenia. Wybór przekroju krokwi uzależniony jest od wymaganej nośności. Ta z kolei zależy zdecydowanie od rodzaju wypełnień i rozmiarów planowanej werandy. Gdy chcemy, aby dach posiadał większą rozpiętość, możemy zakupić profile wzmacniające wprowadzane do krokwi. Poszczególne części dachu łączy się wtedy belkami koszowymi (dwa profile połączone profilem przegubowym).

Przede wszystkim musimy postarać się o system, który pozwoli na odprowadzenie wody z dachu ogrodu zimowego do rynny poziomej, a potem przez filtr PCV do rynny pionowej. Drobne przecieki wody zbierane zostają do specjalnych profili wewnątrz krokwi. Warto też wiedzieć, że w profile zostają wbudowane przegrody termiczne, dzięki którym zwiększa się niezwykle zdolności izolacyjne pomieszczenia, zaoszczędza się więc energię oraz unika się kondensacji pary. Do tego poprawiona zostaje wyraźnie jego izolacyjność akustyczna.

Dach ogrodu zimowego również musi być szczelny, a więc zadbać należy o pełen zestaw uszczelek EPDM. Warto przy tym korzystać z rozwiązań systemowych, gdyż zapewniają nie tylko profile, ale również uszczelki, wkręty, izolatory, podkładki czy masy uszczelniające, a nawet obróbki blacharskie czy rynny. Niektóre też posiadają w zestawie elementy ozdobne przytwierdzane na kalenicy, na końcach czy pod rynnami.

Szkło to podstawa

Kiedy mamy ogród zimowy, zależy nam na tym, aby rośliny w nim rosnące otrzymywały sporą dawkę światła dziennego i słonecznego bez względu na porę roku. Warto także zadbać o skuteczność ochrony termicznej naszej dużej szklarni. Właśnie te dokładnie funkcje spełnia odpowiednio dobrany rodzaj szkła. Dodatkowo także decyduje ono o wyglądzie ogrodu zimowego, a przegrody szklane mają też zdecydowanie lepsze właściwości niż te tradycyjne. Przede wszystkim rodzaj szkła, jaki będzie nam potrzebny, zależeć będzie od tego, do czego dokładnie będzie przeznaczony ogród zimowy.

W przypadku, gdy chcemy stworzyć raczej szklarnię uprawową, stosuje się oszklenie typu float [k=5,7 W/(m2K), g=87%)]. Powoduje ono, że wnętrze szybciej się ochładza i dochodzi do pojawiania się rosy na szybach. Natomiast gdy mamy aspiracje do budowy dużego ogrodu zimowego, powinnyśmy stosować na szklane powłoki szkło izolacyjne [k=3 W/(m2K), g=75%]. Do pozyskiwania energii słonecznej zaleca się stosowanie szkła jasnego, które jest też niebarwione. Z kolei możemy również skutecznie dbać o ochronę przed stratami ciepła, wybierając szkło o małym współczynniku przenikania ciepła.

Wreszcie pozostała nam ostatnia ważna sprawa dotycząca wyboru szkła do naszego ogrodu zimowego. Mianowicie należy zadbać o to, aby było ono wytrzymałe na obciążenia spowodowane opadami atmosferycznymi, jak śnieg czy grad czy na naciski, parcia i ssanie wiatru. Zwłaszcza przeszklone połacie dachowe powinny być konstruowane z bezpiecznego szkła. W tym celu należy sięgnąć po szkło hartowane jednowarstwowe oraz szkło bezodpryskowe wielowarstwowe jako doskonałe uzupełnienie szkła termoizolacyjnego.

Jeśli nie chcemy, aby ogród zimowy był stworzony ze szkła, alternatywnym materiałem nadającym się do jego pokrycia będą powłoki z przezroczystych tworzyw sztucznych. Dają się one łatwo formować, ale niestety są mało odporne na zarysowanie i mniej trwałe od szkła.

Wkraczamy do wnętrza

W przypadku ogrodu zimowego liczy się nie tylko wygląd zewnętrzny. To właśnie staranny dobór podłóg i posadzek sprawi, że wnętrze nabierze odpowiedniego charakteru. Może stać się przytulne i stanowić efektowne przejście poprzez taras do mieszkania domu. Doskonałe wykończenie będą tu tworzyły zwłaszcza posadzki z naturalnego materiału. Takim jest, choćby: kamień, cegła, terakota, gres czy drewno.

Pierwszą propozycją, na którą zwrócimy uwagę, będzie kamień naturalny, którego trwałość niestety wiąże się z wyższymi kosztami. Jest też dosyć trudny do ułożenia, gdyż płytki kamienne z powodu swojej porowatości wymagają, aby je dokładnie połączyć. To dopiero daje efekt zwartej powierzchni. Ciężko również dbać o taką posadzkę, gdyż wszelkie plamy są tu po dłuższym czasie trudne do usunięcia.

Jeśli zależy nam na mozaikowym wyglądzie podłogi, można sięgnąć po terakotę, która ma różne kształty oraz ciekawe nierównomiernie rozłożone barwy. Z kolei większej gładkości i trwałości doda podłodze znacznie cegła.

Następnie zatrzymajmy się na chwilę przy podłogach drewnianych. Zwłaszcza te silnie eksploatowane warto, by były ułożone z drewnianego bruku, który tłumi odgłos kroków i stanowi dobrą izolację termiczną. Przy tym kostka powinna być oszlifowana, zaimpregnowana woskiem lub pokryta lakierem.

Na wypadek gdyby nie pasowały nam materiały naturalne, do wyłożenia podłogi w ogrodzie zimowym możemy też wykorzystać tańsze płyty z kamienia sztucznego, które mają różne wymiary i kolory oraz są trwałe i mają gładkie powierzchnie.