Trendy panujące w nowoczesnej architekturze, siłą rzeczy wymuszają na projektantach ogrodów dopasowanie się do ogólnego stylu domu. Otoczenie budynku musi przecież tworzyć z nim harmonijną całość. Dlatego do cech dominujących w nowoczesnym ogrodzie możemy zaliczyć minimalizm i funkcjonalność w połączeniu z niekiedy zaskakującą, niewymuszoną elegancją.

Nowoczesny ogród to taki, który pozwala swoim użytkownikom zarówno na relaks, jak i aktywne spędzanie czasu. Przemyślana organizacja przestrzeni oraz umiar w stosowaniu dodatkowych elementów sprawiają, że ogród staje się niezwykle funkcjonalny.

Minimalizm w nowoczesnym ogrodzie

Poprzez dążenie do minimalizmu w nowoczesnym ogrodzie udaje się zachować idealny porządek bez zbytecznego nakładu pracy. W organizacji przestrzeni możemy dostrzec symetrię i geometryczne formy, dzięki którym wydzielenie poszczególnych stref w ogrodzie okazuje się banalnie proste. Na równo przystrzyżonym trawniku znajdzie się miejsce na leżakowanie, piknik lub beztroską zabawę dzieci, proste meble ustawione wokół paleniska lub grilla zapewnią wygodę podczas spotkań towarzyskich, a subtelna roślinność zapewni niepowtarzalną atmosferę. Kompozycję w całość spinają ścieżki i chodniki z kamienia lub betonu.

Kilka słów warto poświęcić również małej architekturze i meblom ogrodowym. Podobnie jak we wnętrzach, dominuje tu surowe drewno, aluminium oraz kamień bądź beton. Proste kompozycje o stonowanych barwach prezentują się w ogrodzie znacznie bardziej stylowo, niż używane jeszcze do niedawna sprzęty z tworzyw sztucznych.

Natura w nowoczesnym ogrodzie

W nowoczesnym ogrodzie to rośliny służą człowiekowi, nie na odwrót. Jako że nie ma tu miejsca na przypadkowość, dobór kwiatów odbywa się z uwzględnieniem kilku czynników: efektu wizualnego i wygody w pielęgnacji. Ponieważ ogród ma cieszyć oko przez cały sezon, kwiaty dobierane są tak, by okresy kwitnienia następowały po sobie płynnie, a ich kolory nie rozpraszały uwagi, ale idealnie komponowały się z całością.

W projektowanych przez nas ogrodach nowoczesnych dominującymi barwami są zieleń i biel – mówi ekspert z krakowskiej pracowni New Garden Style. Żywe kolory roślin kwitnących są stylowym dodatkiem, jednak nie mogą być nachalne. Dzięki takiemu postępowaniu ogród zachwyca stale, od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Bawiąc się ukształtowaniem terenu, roślinami zimozielonymi i dodatkowymi elementami, jesteśmy też w stanie sprawić, by przestrzeń wokół domu czarowała również zimą.

Dążenie do minimalizmu nie oznacza jednak, że ogród taki pozbawiony jest wdzięku. Przeciwnie, nawet w tak uporządkowanej przestrzeni znajdzie się miejsce na bardziej romantyczny akcent. Zazwyczaj w tym charakterze występują oczka wodne, strumyki, fontanny oraz inne elementy wykorzystujące wodę, choć dobrym pomysłem jest też np. zabawa oświetleniem, dzięki czemu ogród niejako zmienia oblicze po zmroku.

[avg] ([per]) [total] vote[s]