Oczko wodne jest marzeniem wielu posiadaczy ogrodów. Nawet niewielki zbiornik wodny potrafi bowiem urozmaicić ogrodową aranżację. To również doskonałe miejsce dla osób, które chciałyby uprawiać rośliny wodne, albo hodować ozdobne gatunki ryb. Jednak stworzenie oczka wodnego wymaga sporo pracy, a gdy jest już gotowe, trzeba o nie właściwie dbać. Sprawdźmy zatem, o czym powinniśmy pamiętać, wykonując oczko wodne oraz jak prawidłowo je pielęgnować?

Jak wykonać oczko wodne?

Pierwszym krokiem przy budowie oczka wodnego jest wybór optymalnej lokalizacji. Poszukując miejsca, w którym powstanie nasze oczko musimy kierować się takimi kryteriami jak: stopień jego nasłonecznienia oraz zacienienia, odległość od budynku, innych roślin i infrastruktury ogrodowej, czy ukształtowanie terenu. Trzeba pamiętać, że aby oczko wodne umożliwiało uprawę roślin wodnych oraz hodowlę ryb, musi być nasłonecznione przez minimum 6 godzin w ciągu dnia.

Kolejnym ważnym parametrem każdego oczka wodnego jest jego wielkość, głębokość, a także kształt. Jeśli więc chcemy, aby nasza ogrodowa sadzawka była oryginalna, wyglądała zjawiskowo i wyróżniała się na tle innych oczek wodnych, warto zlecić jej zaprojektowanie profesjonalistom np. firmie M.B. Ogrody z Łubowa, która od ponad piętnastu lat specjalizuje się w kompleksowej aranżacji krajobrazu. Zakres usług oferowanych przez firmę obejmuje projektowanie terenów zielonych, w tym oczek wodnych, a także ich wykonanie.

Jak zaaranżować oczko wodne?

Gdy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oczka wodnego, musimy pomyśleć o jego aranżacji. Jeśli zamierzamy uprawiać w nim rośliny wodne, trzeba pamiętać o ich odpowiednim rozlokowaniu. Dotyczy to przede wszystkim głębokości, na jakiej zostaną posadzone. Rośliny strefy płytkiej m.in. kaczeńce, sity, czy czermień błotna sadzimy najbliżej brzegu na głębokości nieprzekraczającej 15 cm. Z kolei popularne lilie wodne muszą być posadzone na głębokości co najmniej 60 cm.

Jeśli nie czujemy się na siłach, ani też nie mamy pomysłu, aby samodzielnie dokonać aranżacji oczka wodnego, możemy zlecić wykonanie tych prac fachowcom. Dzięki temu sadzenie i pielęgnacja roślin, a także inne prace ogrodnicze,  będą wykonane w sposób profesjonalny. Dzięki temu nasz ogród będzie wyglądał pięknie o każdej porze roku. My natomiast będziemy mogli czerpać przyjemność z przebywania w ogrodzie, którego centralnym punktem jest starannie wykonane i zadbane oczko wodne.

Rate this post