Ogrodzenie pełni kilka funkcji – jest nie tylko pierwszą linią obrony przed niepożądanym wchodzeniem na posesję, ale również elementem estetycznym, który podkreśla wygląd działki i stojącego na niej domu. W zależności od potrzeb oraz gustu ogrodzenie może być wykonane z różnych materiałów – to właśnie ze względu na użyte tworzywa dzielimy ogrodzenia na różne rodzaje.

Ogrodzenia drewniane

Jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy ogrodzeń jest drewno, używane w tym celu od wieków. Rzadko jednak spotkać można w dzisiejszych czasach ogrodzenia posesji, wykonywane wyłącznie z drewna – zazwyczaj nośnikiem konstrukcji są elementy wykonane z metalu lub betonowe przęsła, zaś drewno w postaci desek lub bali stanowi wypełnienie. Zaletą tego typu ogrodzeń jest ich wysoka estetyka – drewno doskonale spisze się zarówno w ogrodzeniach projektowanych na klasyczną modłę, jak i w tych inspirowanych nowoczesnymi nurtami architektonicznymi. Ogrodzenia drewniane są przyjemne dla oka i dość wytrzymałe, jednak wymagają regularnej konserwacji w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią.

Ogrodzenia metalowe

Ogromną zaletą metalu jest jego plastyczność, dzięki której nadaje się on do produkcji elementów o praktycznie dowolnym kształcie. To, w połączeniu z bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki środowiskowe czyni z metalu zdecydowanie najlepsze tworzywo do produkcji ogrodzeń. Niestety, tak znakomite właściwości mają swoją cenę – ogrodzenia kute, zaliczane do wyrobów kowalstwa artystycznego są bardzo drogie, jednak w zamian otrzymujemy produkt w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami i wyobrażeniami. Mniej zapłacimy za gotowe systemy ogrodzeń metalowych, takie jak te dostępne w ofercie firmy Profess z Ostrowa Wielkopolskiego. Ich minimalistyczna elegancja będzie doskonale komponować się z estetyką nowoczesnego budownictwa.

Ogrodzenia kamienne, betonowe i ceramiczne

Beton, ceramika oraz kamień zazwyczaj wykorzystywane są w charakterze elementów konstrukcyjnych ogrodzenia, które następne wypełniane są za pomocą przęseł z metalu i drewna, jednak mogą być również jedyny surowcem do budowy ogrodzenia posesji. Ich zaletą jest bardzo wysoka wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz niskie wymagania – nie trzeba ich zabezpieczać przed wilgocią czy promieniowaniem słonecznym. Ogrodzenia betonowe wykonuje się z prefabrykowanych elementów, zaś ceramiczne z cegieł. Dość problematyczne są ogrodzenia kamienne, do których ułożenia wykorzystuje się kamień łupany lub cięty – jego postawienia wymaga bardzo dużo czasu, a to z kolei oznacza większe koszty. Ponadto ogrodzenia tego rodzaju najlepiej spiszą się jako ogrodzenia dla dużych działek.