Zanim powstanie wymarzona przestrzeń poza domem, musisz zmierzyć się z niwelacją terenu pod ogród. Najogólniej mówiąc – wyrównanie terenu możesz wykonać samodzielnie albo wynająć firmę dysponującą odpowiednim sprzętem. Pierwsze rozwiązanie, choć jest oczywiście możliwe, jest również czasochłonne. Drugie wymaga znalezienia zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmy. Przyjrzyj się ich porównaniu.

Jak samodzielnie przeprowadzić niwelację terenu pod ogród?

Poziomowanie terenu to proces wieloetapowy. Samodzielne wyrównanie trzeba rozpocząć od zakupienia niwelatora. Urządzenie pokazuje, jak wygląda ukształtowanie terenu. Następnym krokiem jest wykonanie odpowiedniego szkicu, na który nanosi się wszystkie spadki, górki i dziury w ziemi. Po wykonaniu rysunku przechodzi się do profilowania.

Do profilowania potrzebujesz prętów, sznurka, deski i grabi. Za pomocą sznurków umieszczonych między prętami wyznacza się odległość od elementów stałych, na przykład ogrodzenia. Na początku wyznacza się jeden pas o szerokości mniej więcej dwóch metrów, a następnie kolejne. Ważne jest jednak to, by wszystkie sznurki miały równoległe położenie do powierzchni. Grabiąc ziemię, jej nadmiar przenosi się do ewentualnych dołów.

Niwelacja terenu pod ogród wykonana przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się zakładaniem i projektowaniem ogrodów

Z niwelacją terenu nie musisz jednak mierzyć się samodzielnie. Razem z zaprojektowaniem ogrodu masz szansę zlecić ją wyspecjalizowanej firmie.

Projektowanie i zakładanie ogrodów jest głównym obszarem naszej działalności. Usługa ta skierowana jest nie tylko do właścicieli domów jednorodzinnych, ale także do wspólnot mieszkaniowych, właścicieli firm i podmiotów sektora publicznego. Nasza oferta jest całościowa i obejmuje projekt zagospodarowania zieleni, budowę ogrodu oraz jej późniejszą pielęgnację. Budowa ogrodów przewiduje wszystkie najważniejsze etapy, począwszy od niwelacji terenów, nasadzeń, zakładania trawników, aż po budowę elementów architektury ogrodowej, takich jak domki ogrodowe, altany, kominki zewnętrzne czy nawet wędzarnie. Ponadto wykonujemy także elewacje, ogrodzenia i systemy nawadniania

– wyjaśnia właściciel firmy zajmującej się projektowaniem i zakładaniem ogrodów Ogrody Marek Wróbel.

Wynajęcie zewnętrznej firmy jest najlepszym rozwiązaniem, gdy zależy Ci na czasie i precyzji działania. Niwelacja terenu pod ogród wykonana przez fachowców jest bardzo dokładna. Doświadczeni specjaliści wyposażeni w odpowiedni sprzęt doskonale wiedzą, jak wypoziomować teren. Wykonają zadanie także wtedy, gdy znajduje się na nim sporo nierówności, a nawet częściowe zalesienie.

Rate this post