Wiele ogrodów to nie tylko idealnie płaska powierzchnia, niektóre usiane są wręcz pagórkami i nierównościami. Wiele z nich jest zostawiane, aby porosło trawą lub chwastami. Nic bardziej błędnego. Nierówności te mogą przyczynić się do znacznej poprawy wizualnej naszego ogrodu i urozmaicenia go.

Najlepsze miejsce na skarpę

Skarpa może stanowić nie tylko dekorację, ale także pewnego rodzaju zabezpieczenie przed ruchem ulicznym, jeśli usypiesz ją wokół domu nadając jej kształt wału. Ziemię najlepiej wykopać z miejsca przeznaczonego na sadzawkę, taras lub kompostownik. Kształt wzniesienia powinien być nieregularny, żeby nie wyglądał sztucznie. Odpowiednio dobrane rośliny, sprawią, że będzie on sprawiał wrażenie naturalnego. Te większe i szybciej rosnące najlepiej posadzić dalej, żeby nie przykryły tych niższych i wolniej rosnących.

Przykład

Drewno i kamień to doskonali towarzysze skarp, dobrze komponują się one także z ogrodowymi dodatkami jak siedziska i pergole.

Formowanie i umocnienie wzniesień

Aby nasyp długo nam się utrzymywał trzeba zgromadzić dużo ziemi, może to być ta spod fundamentów. Z czasem skarpa osiądzie, dlatego warto usypać wyższy pagórek. Aby nasze wzniesienie było trwałe i nie osypywało się należy odpowiednio je wyprofilować i obłożyć kamieniami.

Ważne

Duże nachylenie terenu przekraczające 30% może doprowadzić do częstego osypywania się, nawet przy obecności kamieni. Trzeba wtedy zastosować murek kwiatowy lub mur oporowy. Sytuacja jest całkiem inna gdy skarpa jest bardzo wysoka, w takiej sytuacji murki nie zdają egzaminu. Potrzebna jest specjalna żelbetonowa konstrukcja, którą zaprojektuje i wykona konstruktor z uprawnieniami.

Mur oporowy można także zbudować wokół działki, potrzebne jest uzgodnienie jego budowy z sąsiadem, jednak gdy nasza działka nie przylega do innych posesji nie musimy się tym martwić. Jedynie w przypadku, gdy planowany mur przylega do terenu publicznego musimy dostosować wygląd ogrodzenia do miejscowych wymogów i norm.

Rate this post