Jeśli znudziły się Wam zwykłe donice z kwiatami i rabatki przed domem, podpowiadamy, jak przyrządzić piękny kwietnik, który zachwyci wszystkich!

Przede wszystkim zdecydujmy – ze względu na nasze możliwości – czy chcemy od początku przygotować własnoręczny kwietnik, czy wykorzystać gotowe formy i zmodyfikować je po swojemu. W obu przypadkach posłuży nam nasza fantazja i zmysł artystyczny. Możemy sami wykonać zachwycający stelaż, możemy również wykorzystać stare przedmioty, które kurzą się w naszych piwnicach. Inną możliwością jest poszukanie czegoś, co posłuży nam za szkielet, np. na pchlich targach. Kwietniki pięknie się prezentują w naszym ogrodzie. Tak więc zaczynamy!

Podwórko w stylu rustykalnym

Pierwszym pomysłem jest przyrządzenie kwietnika z desek, pni drzewa i konarów. Możemy uzyskać dowolny efekt, np. wóz na siano albo karmidło dla zwierząt. Takie formy pozwolą nam skojarzyć nasz ogród z wiejskimi klimatami. Stworzą nastrój zacisznej zagrody.

Podobny efekt osiągniemy, wybierając plecionki z wikliny. Różnorodne kosze nie wyczerpują wcale pomysłów i możliwości, jakie daje nam wiklina. Na pewno zaskoczą nas wiklinowe klatki, nosidełka, buty, a nawet rowery! Wiklina będzie szczególnie trafnym wyborem, jeśli w naszym ogrodzie postawimy krzesła bądź fotele i stół z wikliny. Stworzą niesamowitą swojską kompozycję.

Zaskakujące rozwiązania

Kwiaty możemy umieszczać w koszyku rowerowym, jeśli przedtem przygotujemy nasz rower, np. odmalujemy go. Szalonym i niezwykle oryginalnym pomysłem jest urządzenie miniogrodu w masce starego odrestaurowanego auta! Wyobrażacie sobie atrapę syrenki w pastelowym kolorze w stylu vintage albo samochód retro z kwiatami w miejscu kabiny z siedzeniami? Przykład być może jest dla wielu z nas niemożliwy do zrealizowania, świadczy on jednak o tym, że nasza wyobraźnia nie zna granic!

Wybór roślin

Kolejnym krokiem jest wybór samych roślin do zorganizowanego kwietnika. Z beczki może wyrastać i opadać ipomea (albo w wariantywnej formie: z przewróconej beczki mogą wysypywać się fiołki). W odświeżonej taczce możemy posadzić werbeny, aksamitki, astry czy bratki. Dobór kwiatów umożliwia połączenie dwóch stylów. Okazałe jest połączenie ciemnego drewna z czerwonymi różami albo białego – z różowymi. Rustykalne formy kwietników możemy połączyć z egzotycznymi roślinami, np. z bambusem albo kaktusami.