Nefrolepis to najpopularniejsza paproć od dawna uprawiana w mieszkaniach. Jest niezwykle wytrzymała, mimo że pochodzi z obszarów tropikalnych. Zawsze cieszyła się opinią rośliny, która nasyca powietrze jonami ujemnymi, co sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu. Do jej uprawy możemy wykorzystać miejsca zacienione. Istnieje wiele odmian, które dzięki swojej ładnej, soczyście zielonej barwie liści dobrze komponują się z innymi gatunkami roślin. W zależności od gatunku i odmiany paproć ta może mieć liście krótkie 30 – 40 cm i bardzo długie do 80 cm.

Stanowisko uprawy

Najlepszym miejscem do uprawy tej paproci jest parapet okna wschodniego lub północnego. Dobrze rośnie w kuchni lub widnej łazience, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa niż w pokojach. Roślina ta źle się czuje w pobliżu źródła ciepła. Dobrze rośnie w miejscu półcienistym lub cienistym, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu wysokiego.

Podlewanie

Nefrolepis podlewamy systematycznie i obficie. Bryła korzeniowa powinna być stale równomiernie nawilżona. Do podlewania paproci używamy wody deszczowej lub ostałej.

Zraszanie

Nefrolepis wymaga wysokiej wilgotności powietrza, chociaż suche powietrze też znosi dobrze, lepiej niż inne paprocie. Dobrze reaguje na częste zraszanie.

Przesadzanie

Najlepiej przesadzać tą roślinę co roku wiosną lub latem.

Nawożenie

Latem raz na dwa tygodnie podlewamy płynnym nawozem mineralnym. Do dokarmiania stosujemy nawozy bez zawartości wapnia. Zimą rośliny nie nawozimy.

Rozmnażanie

Paproć tą rozmnażamy przez podział lub oddzielenie młodych roślin wyrosłych z rozłogów.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna choroby i szkodniki występują rzadko.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Raz do roku wiosną roślinę przerzedzamy, wycinając część słabszych liści.