Róże to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych, uprawianych w ogrodzie, które niezmiennie od lat zachwycają swoim przepięknym ukwieceniem oraz zniewalającym zapachem. Te wytrzymałe rośliny długoletnie zawierają około 150 do 200 różnych gatunków, które można pogrupować w kilka podstawowych grup tj. róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, parkowe, pienne, okrywowe, miniaturowe.

Na niewątpliwą uwagę zasługują odmiany wielkokwiatowe, wyróżniające się największymi i najbardziej urodziwymi kwiatami. Świetnie nadają się na kwiat cięty i długo utrzymują się w wazonie. Wyjątkowe są także odmiany rabatowe, wytwarzające na jednym pędzie nawet do kilkunastu okazałych kwiatów.

Niezależnie od odmiany wszystkie wymagają odpowiedniego nawożenia, tak aby odwdzięczyły się pięknym wyglądem i obfitym ukwieceniem.

Czym nawozić róże?

Róże to zachwycające, ale żarłoczne i szybko wyjaławiające zagony rośliny. Do prawidłowego zakwitnięcia wymagają odpowiedniego i regularnego zasilania nawozami zawierającymi podstawowe składniki tj. azot, fosfor, potas oraz nawozami bogatymi w mikroelementy.

Wieloskładnikowe nawozy mineralne

Istnieje kilka metod nawożenia róż. Pierwszą z nich jest nawożenie mineralne, polegające na stosowaniu wieloskładnikowych nawozów bezchlorkowych, bogatych w mikroelementy. Podstawowymi składnikami tego typu nawozów są azot, potas i fosfor, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Potas pobudzająco wpływa na kwitnienie roślin, powodując że kwiaty są trwalsze, a po ścięciu dłużej przechowują się w wazonie. Dodatkowo wzmacnia ogólną kondycję roślin i podnosi ich odporność na mróz. Z kolei azot zbawiennie oddziałuje na ulistnienie róż, nadając im intensywnie zielonego koloru. Nawozy mineralne zawierają w swoim składzie również mikroelementy tj. żelazo, miedź, mangan oraz cynk. Należy jednak pamiętać, że ich zbyt duże dawki mogą zaszkodzić roślinom. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych, łatwych w użyciu mieszanek.

Nawozy organiczne

Inną metodą nawożenia róż są nawozy organiczne tj. rozłożony obornik, kompost czy mączka kostna. Ich zaletą jest bezpieczeństwo stosowania. Oprócz dawki niezbędnych składników którą dostarczają roślinom wzbogacają także glebę w próchnicę. Dobre nawozy kupisz w hurtownia-ogrodnicza.eu.

Jak i kiedy nawozić róże?

Wiosną, zaraz po cięciu, dokładnie rozsypujemy nawóz koło każdej rośliny, uważając aby nie robić tego przy samym pędzie. Kiedy pojawia się drugi wysyp kwiatów, około miesiąca po upływie pełni lata, nawożenie powtarzamy. Na początku jesieni możemy podsypać krzewy dawką 75 g/m2 siarczanu potasu. Taki zabieg uchroni późno wybijające pędy.

Przy uprawie róż wystawowych niezbędne jest także nawożenie dolistne. Pomoże to roślinom pobierać składniki pokarmowe przez korzenie, w przypadku długo trwającej suszy lub na glebie wapiennej.

Bardzo ważne jest również nawożenie róż uprawianych w pojemnikach, ponieważ niezwykle szybko zużywają one składniki pokarmowe. Dlatego co roku podłoże należy wzbogacać dawką nawozu wieloskładnikowego, a raz lub dwa podczas sezonu wegetacyjnego stosować nawożenie dolistne. Cenne informacje o uprawie róż znajdziesz również tutaj.

[avg] ([per]) [total] vote[s]