Gatunki rolne oraz ogrodowe wymagają niekiedy stosowania środków, zawierających cenne makroskładniki. Na rynku dostępne są jednak różnorodne preparaty do nawożenia roślin. Warto wiedzieć, o czym należy pamiętać, stosując tego typu środki.

Zboża

Wykorzystywanie nawozów w obrębie upraw rolnych wymaga uwzględnienia zawartości składników mineralnych w glebie oraz rodzaju podłoża. Środki na bazie fosforu i potasu aplikowane są zazwyczaj w jednej dawce przed siewem. Pierwiastki te, w znaczący sposób wpływają bowiem na rozwój roślin w okresie jesiennej i wiosennej wegetacji. Fosfor stymuluje wzrost systemu korzeniowego zbóż, intensyfikując pobór wody oraz składników pokarmowych z gleby. Potas korzystnie oddziałuje natomiast na zimowanie rośliny. Kontroluje on również gospodarkę wodną, wspomagając przetrwanie zbóż w okresie suszy. Nawozy na bazie mineralnego azotu stosowane są w kilku dawkach. W przypadku pszenicy ozimej od 40 do 50 procent racji wykorzystuje się na początku okresu wegetacyjnego, kolejne 40 procent w fazie strzelania źdźbła, a ostatnią porcję przed kłoszeniem. Jęczmień jary nawożony jest zazwyczaj w dwóch dawkach. Pierwszą z nich aplikuje się tydzień przed siewem, a pozostałe w okresie krzewienia. Podobnie jak w przypadku jęczmienia jarego, nawożenie jęczmienia ozimego również odbywa się w dwóch dawkach. Pierwsza z nich zawiera od 50 do 60 procent azotu. Aplikuje się ją, gdy roślina zaczyna wegetować. Resztę nawozu stosuje się w okresie strzelania źdźbła. Warto pamiętać, by jesienią nie aplikować zbyt dużo azotu. Odpowiednio dobrana dawka pierwiastka umożliwia rozwój systemu korzeniowego rośliny, sprzyjając zarazem wypracowaniu odporności w sezonie zimowym.

Rośliny doniczkowe

Bardzo wiele osób, szukając efektownej ozdoby do swojego domu, decyduje się na uprawianie kwiatów. Chcąc wspomóc rozwój roślin doniczkowych, można stosować gotowe produkty, stanowiące odpowiednią kompozycję substancji odżywczych niezbędnych do życia dla danego gatunku. Na rynku dostępne są również środki, zwalczające określony problem, zaburzający wygląd lub rozwój kwiatu. W obrębie nawozów doglebowych wyróżnić należy preparaty szybkodziałające i wolnodziałające. Środki, należące do drugiej kategorii, są droższe i nie pozwalają one na konfiguracje wielkości dawek. Rośliny doniczkowe można również nawozić preparatami dolistnymi. Środki te nie są jednak akceptowane przez wszystkie gatunki.

Preparaty, zawierające cenne makroskładniki i substancje odżywcze, są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju rośliny. Należy jednak pamiętać, by nawozy dostępne na stronie internetowej https://syngenta.pl/ stosować w odpowiednich dawkach i okresach rozwoju konkretnego gatunku.

Rate this post