Większość roślin i kwiatów w związku ze swą delikatną strukturą źle znosi działanie chemicznych oprysków i gotowych odżywek. W dzisiejszym cyklu porad ogrodniczych chcielibyśmy polecić Państwu kilka domowych sposobów na poprawienie kondycji roślin oraz na leczenie ich z chorób roślinnych naturalnymi składnikami.

Sprawdzone i domowe sposoby na odżywki dla roślin

Nasze mamy i babcie stosowały domowe odżywki dla wielu roślin, dziś metody te nie są już tak popularne i często spotykane, ale może warto do tego wrócić? Poniżej przedstawiamy Państwu kilka znanych nam sposobów na niechemiczne odżywki. Zapewne niektóre pomysły będą dla Państwa zadziwiające, inne zaś sądzimy że Państwo znają.

Drożdże do pieczenia ciasta

Mieszanką odrobimy drożdży (2-3 łyżeczek) i pół litra wody warto podlewać co jakiś czas rośliny kwitnące. Taka domowa mikstura sprawi, że nasze rośliny będą rosły bujniej i szybciej – nie bez powodu znane jest powiedzenie “rosnąć jak na drożdżach”.

Skorupki jajek

Skorupki jajek zapewnią zastrzyk wapna dla roślin (jednak nie każde rośliny potrzebują wapna – np. na storczyki źle ono wpływa). Skorupki radzimy zalać wodą na 2-3 tygodnie, po tym czasie możemy tym specyfikiem podlewać rośliny.

Fusy z kawy i fusy z herbaty

Dla roślin które potrzebują kwaśnej gleby możemy raz w miesiącu przyszykować kawową maseczkę. Jak ją zrobić? Na wierzch gleby należy wklepać kilka łyżeczek fusów. Fusy nie mogą być gorące (należy je pozostawić na kilka dni na ziemi wokół rośliny).

Amatorzy herbaty z fusów również mogą stworzyć prostą odzywkę dla roślin. Ta prosta domowa odżywka odstrasza meszki atakujące roślinę.

Piwo

Rośliny kwitnące (np. storczyki, fiołek) warto raz w miesiącu podlewać piwem rozcieńczonym w proporcji 1:1 z wodą.

Mleko

Roślinom liściastym ( np. dracena wonna) dobrze zrobi mleczna odżywka – raz w miesiącu radzimy podlać rośliny mlekiem rozcieńczonym z wodą.

Inne domowe odżywki

  • woda po rozmrożonym mięsie
  • woda po rybkach akwariowych
  • woda po gotowanych ziemniakach
  • woda po myciu bananów
  • czosnek, cebula
  • zioła