Wydaje się, że zima to okazja do odpoczynku dla miłośników ogrodów, spędzających właściwie cały swój wolny czas od wiosny na ich pielęgnacji. Nic bardziej mylnego. To właśnie zimą robimy podsumowania poprzednich sezonów i przygotowanie do tego nadchodzącego. Rozplanowujemy wiosenne nasady, zastanawiamy się nad odmianami i rozpoczynamy zakupy nasion, które już wczesną wiosną trafią do rozsadników, a następnie na nasze grządki.

Bardzo ważne jest, żeby zaopatrzyć się w nasiona dobrej jakości i sprawdzonych producentów. W przeciwnym razie może okazać się, że nasiona wzejdą bardzo słabo albo wcale. Zanim posiejemy kolejne, stracimy wiele cennego czasu, co może istotnie opóźnić nasze plony, a w najgorszym przypadku sprawić, że nie zbierzemy ich w ogóle. Niestety żyjemy w takiej szerokości geograficznej, gdzie sezon wegetacyjny trwa dosyć krótko.
Dobrym pomysłem jest kupowanie nasion krajowych firm nasiennych. Po pierwsze są z reguły tańsze niż nasiona importowane. Po drugie i o wiele ważniejsze polskie odmiany warzyw i kwiatów są lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Jednym z liderów w branży hodowlano-nasienniczej w Polsce jest firma POLAN. Posiada w swojej ofercie szeroki asortyment nasion warzyw, kwiatów i ziół, które sama produkuje. Składają się na niego nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich, nasiona warzyw, nasiona ziół. A także materiał nasadzeniowy czosnku jarego i ozimego.
Jak kupować nasiona?

Sporządź wcześniej listę

Planując ogródek warzywny, wybierajmy te rośliny, które są najchętniej spożywane przez nas i naszych bliskich. Jednak pamiętajmy, że odmiany będą się różnić między sobą nie tylko walorami smakowymi, ale również wymogami uprawowymi, terminem dojrzewania i odpornością na choroby. Jeśli hodujemy warzywa na własnej działce, to najczęściej po to, aby spożywać zdrowe pokarmy. Uprawa odmian odpornych pomoże nam uniknąć konieczności ochrony chemicznej.

Przy zakupie

Na opakowaniu z nasionami powinny się znaleźć bardzo istotne informacje, takie jak nr partii i termin przydatności nasion do wysiewu. Zwracajmy także uwagę na stosunek ceny do wagi nasion w torebce. Możemy kupić nasiona tańsze, których w torebce jest kilkakrotnie mniej niż nasion minimalnie droższych.
Na opakowaniach możemy znaleźć też następujące oznaczenia:
Symbol F1 – najczęściej przy odmianach wyjątkowo dorodnych. Jeśli jednak z wyhodowanych warzyw chcielibyśmy zebrać nasiona, niestety raczej nie powtórzą one cech rośliny matecznej po wyrośnięciu.
Nasiona zaprawiane – nasiona zostały obsypane preparatami chemicznymi chroniącymi je przed chorobami i szkodnikami. Skład i klasa toksyczności zaprawy musi być podana na opakowaniu.
Taśma nasienna – nasiona umieszczone na taśmie, wyrastają więc w zalecanej odległości od siebie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]