Drzewa liściaste są jednymi z podstawowych w przypadku niemal każdego ogrodu. Na ich popularność wpływa dość prosta pielęgnacja, a często nawet jej brak. Podstawą w przypadku takich drzew jest dobre rozplanowanie podczas ich sadzenia. Kiedy urosną, bardzo trudno jest je przesadzić. Jakie odmiany liściaste są obecnie najpopularniejsze w kraju? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych.

Zaplanuj i stwórz piękny ogród z drzewami liściastymi

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru drzew liściastych do ogrodu jest przede wszystkim dostępne miejsce. To od niego zależy, na jakie gatunki można sobie pozwolić. Przed posadzeniem konkretnej odmiany warto poznać m.in. średnicę, jaką drzewo uzyska po latach wzrostu. Nie bez znaczenia może być także, rozpiętość jego korzeni. Przyjmuje się, że wychodzą one poza obrys korony drzewa do 50-100 centymetrów. Pracownicy takich firm, jak MARKFLOR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA, podkreślają, że poznanie wybranych gatunków drzew pozwala na ich dokładne rozplanowanie na działce.

Popularne drzewa liściaste, które sprawdzą się w każdym ogrodzie

Sadzenie drzew liściastych w ogrodzie daje wiele korzyści. Ich obecność na działce skutecznie poprawia mikroklimat. Dodatkowo dzięki ich koronom możliwa jest ochrona innych roślin przed:

  • słońcem,
  • deszczem,
  • silnym wiatrem.

Drzewa liściaste zatrzymują również kurz oraz zanieczyszczenia. Co więcej, chronią prywatność osób przebywających na posesji. Warto jednak pamiętać, że posadzenie zbyt dużego drzewa na małej działce to nie najlepszy pomysł. Dlatego decyzje powinny być przemyślane. Jednymi z najczęściej wybieranych drzew liściastych do ogrodu są między innymi:

  • klon palmowy,
  • jarząb Koehnego,
  • wiśnia ozdobna,
  • buk pospolity.

Wyjątkowo popularny klon palmowy wyrasta wysoki i tworzy bujną, malowniczą koronę. Dostępne są odmiany o różnorodnym zabarwieniu liści. Dużą zaletą drzewa jest to, że rośnie w słońcu i półcieniu. Młode okazy są jednak narażone na działanie mrozu, dlatego należy je przed nim chronić.

Jarząb Koehnego charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi, które jesienią przybierają kolor czerwieni. W czerwcu pojawiają się na nim białe kwiaty. Drzewo jest odporne na mrozy oraz zanieczyszczenia w powietrzu.

Wiśnie ozdobne i buk pospolity to nieco rzadsze wybory. Pierwsze kwitną kwietniu oraz w maju – kiedy na ich gałęziach pojawia się bardzo duża liczba małych, różowych lub białych kwiatów. Buk natomiast pięknie prezentuje się jesienią.

Rate this post