Jeśli zależy ci na zdrowym, gęstym trawniku, nie możesz go pozostawić sobie samego. Prawidłowa pielęgnacja trawy obejmuje nieco więcej niż podstawowe zabiegi wykonywane w sezonie. Przynajmniej raz w roku – a w przypadku boisk sportowych zdecydowanie częściej – trawnik trzeba poddać wertykulacji. Sprawdźmy, czemu służy i na czym dokładnie polega taki zabieg.

Czemu służy wertykulacja trawnika?

Wszystkie rośliny, więc również trawa, do życia i rozwoju potrzebują wody, światła oraz składników mineralnych pobieranych z gleby. Kiedy korzenie roślin mocno przerastają darń, a ich obumarłe części zamieniają się w filc, trawa nie może pobierać pożywienia z gleby i przestaje rosnąć. Na trawniku pojawiają się „łyse plamy”, rozwija się mech, a zbierająca się na murawie woda z opadów tworzy kałuże i błoto. Wertykulacja jest zabiegiem, który zapobiega takim sytuacjom, ale też niezbędnym etapem regeneracji zniszczonych i oszpeconych w ten sposób trawników.

Jak wykonuje się zabieg wertykulacji?

Zabieg wertykulacji trawnika (nazywany też skaryfikacją) polega na wykonywaniu dość gęstych, pionowych nacięć darni na głębokość od 5 mm do nawet 45 mm i usuwaniu z niej obumarłych części roślin oraz filcu, a przy okazji również chwastów. Mamy tu więc do czynienia z głębokim oczyszczaniem murawy ze wszystkich elementów, które utrudniają wzrost trawy. Na trawnikach o niedużej powierzchni zabieg można przeprowadzić z pomocą specjalnych grabi ogrodniczych. W przypadku większych powierzchniowo muraw wygodniejsze będzie użycie wertykulatora ręcznego lub mechanicznego. Chociaż trawnik bezpośrednio po wykonanym zabiegu nie wygląda najlepiej, dzięki niemu rośliny zyskują lepszy dostęp do wody i tlenu, a w efekcie bardzo szybko się regenerują.

W jakim terminie wykonuje się wertykulację trawnika?

Na trawnikach ozdobnych zaleca się wykonywanie wertykulacji przynajmniej raz do roku, po pierwszym koszeniu trawy, czyli wczesną wiosną – mówi ekspert z firmy Lawn Care. Niekiedy zachodzi potrzeba powtórzenia zabiegu pod koniec sezonu, w okolicach września-października. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku trawników mocno eksploatowanych, czyli np. na ruchliwych skwerach miejskich, a przede wszystkim na boiskach do piłki nożnej. Tutaj skaryfikację powinno się przeprowadzać zdecydowanie częściej, nawet w sezonie wegetacyjnym, w odstępach kilkutygodniowych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w ocenie stanu i potrzeb twojego trawnika oraz w jego pielęgnacji, pamiętaj, że na rynku działają firmy świadczące takie usługi. Klienci z okolic Krakowa i Katowic mogą korzystać z profesjonalnego wsparcia pracowników Lawn Care.

[avg] ([per]) [total] vote[s]