Ogród zimowy to doskonały sposób na poszerzenie przestrzeni wypoczynkowej, który pozwoli cieszyć się pięknem otoczenia niezależnie od pory roku. Aby konstrukcja spełniała swoje zadanie, musi być nie tylko odpowiednio zaprojektowana, ale też umiejętnie wykonana z dobrej jakości materiałów. Na co trzeba zwrócić uwagę, przystępując do projektowania ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe – na czym to polega?

Ogrody zimowe, czyli oranżerie, przypominają eleganckie szklarnie. Zapewniają idealne warunki niezależnie od pory roku. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie zimowym latem panuje chłód, a zimą jest ciepło. Można spędzać tam czas przez cały rok. Zasadę działania ogrodów zimowych przybliża specjalista z Almont System – Fabryki Ogrodów Zimowych i Konstrukcji Aluminiowych:

Konstrukcja ogrodu zimowego opiera się na aluminiowym szkielecie ze szklanym wypełnieniem – mówi ekspert. – W oranżeriach stosuje się ogrzewanie podłogowe, aby zapewnić ciepło zimą. Doskonałe uszczelnienie i niski współczynnik przenikania ciepła szyb sprawiają, że nagromadzone ciepło  nie ucieka, a latem żar z nieba nie przenika do wnętrza, więc panuje chłód.

Takie właściwości będzie miał tylko poprawnie zaprojektowany i wykonany ogród zimowy. Poniżej przedstawiamy elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Zanim postawisz ogród zimowy, zwróć na to uwagę!

Ogród zimowy można wykonać samemu. Odradzamy jednak to rozwiązanie. To ciężka konstrukcja, a błędy w montażu mogą sprawić, że oranżeria nie sprosta naszym wymaganiom i zostaniemy z problemem. Zdecydowanie prościej powierzyć budowę ogrodu zimowego wyspecjalizowanej w tym firmie. Daje to nie tylko gwarancję poprawnego montażu, ale też opiekę serwisową. Oto istotne aspekty projektu, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:

  • Gdzie ma stanąć ogród zimowy? Strony północna i wschodnia będą gorzej oświetlone niż południowa i zachodnia, a przecież mamy się cieszyć komfortowym pobytem w otoczeniu natury! Światło dzienne to podstawa. Ulokowanie oranżerii na południowej ścianie sprawi, że będzie ono długo w niej gościć, a położenie zachodnie pozwoli podziwiać urzekające zachody słońca w całej okazałości.
  • Jaki dach ma mieć ogród zimowy? Ogrody zimowe są narażone na wszystkie czynniki atmosferyczne – w tym obciążenie śniegiem. Musi on się swobodnie zsuwać z dachu, aby nie naruszyć konstrukcji. Dlatego dach ogrodu zimowego musi być spadzisty! Wystarczy 10° nachylenia, aby śnieg przestał być problemem.
  • Czy podłoże utrzyma ogród zimowy? Aluminiowe profile i grube szyby to spore obciążenie. Dlatego przed postawieniem ogrodu zimowego konieczne jest stworzenie fundamentu.
  • Jaki jest współczynnik przenikania ciepła U? Ten parametr powinien być jak najniższy, aby konstrukcja utrzymywała ciepło zimą i nie dopuszczała do nagrzewania wnętrza latem. Dlatego tak ważne w budowie ogrodów zimowych jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, które zapewnią odpowiednią izolację.