Szkodniki pojawiające się w ogrodzie często są uciążliwym problemem w odpowiedniej pielęgnacji roślin. Szczególnie dokuczliwe w okresie letnim bywają muchy, a ich zwalczanie może stanowić nie lada wyzwanie. W niektórych przypadkach samo zastosowanie różnych preparatów owadobójczych nie wystarcza. Z tego powodu warto pomyśleć o skorzystaniu z rad i pomocy profesjonalistów.

Sprawdzone sposoby na pozbycie się much z ogrodu

Muchy należą do jednych z najczęściej pojawiających się i najbardziej uciążliwych szkodników. Dają się we znaki nie tylko w domu, ale także w ogrodzie, gdzie ich obecność negatywnie wpływa na niektóre rośliny. Mnożą się bardzo szybko i mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób. Istnieje kilka domowych metod, które pozwalają na skuteczne pozbycie się tych insektów. Zalicza się do nich stosowane w domach lepy, moskitiery, olejki eteryczne czy ocet jabłkowy.

Jak natomiast pozbyć się much z ogrodu? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • stosowanie oprysków na muchy,
  • posadzenie roślin odstraszających insekty – niektóre kwiaty ze względu na zawartość olejków eterycznych mogą swoim specyficznym zapachem zapobiegać gromadzeniu się much w ogrodzie. Szczególnie polecane rośliny w walce z insektami to pelargonia pachnąca, lawenda, kocimiętka oraz zioła takie jak bazylia i rozmaryn. Sadzenie kwiatów owadobójczych to nie tylko ekologiczna metoda na pozbycie się szkodników, ale także dobry sposób na zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej pachnącymi i kolorowymi gatunkami kwiatów – radzą pracownicy firmy PPHU Planta, zajmującej się świadczeniem różnorodnych usług związanych z ogrodami,
  • założenie lamp owadobójczych – to urządzenia, które zwabiają owady za pomocą światła UV. Próbując się do niego przedostać, mucha trafia na podłączoną do prądu kratkę pozbawiającą ją życia. Lampy owadobójcze mogą działać także na podobnej zasadzie jak lepy lub wiatraczki zasysające owady do środka,
  • zastosowanie pułapek na muchy – urządzenia te nie wymagają podpięcia do prądu. Zwabiają owady za pomocą wydzielanego zapachu do specjalnego pojemniczka, z którego insekty nie są w stanie się wydostać.

Szkodliwość much w ogrodzie

Choć muchy nie kojarzą się raczej z niebezpiecznymi owadami, mogą powodować poważne szkody w ogrodzie. Oprócz tego, że przenoszą na człowieka wiele chorób, zagrażają także części roślin. Roznosząc zarazki i mikroorganizmy chorobotwórcze przyczyniają się do obumierania kwiatów. Jak wynika z przeprowadzonych badań, jedna mucha może przenosić aż milion szkodliwych mikroorganizmów. Poza tym, ich widok jest raczej nieprzyjemny dla oka, a bzyczenie dla wielu osób jest sterujące.