Nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów mebli wykorzystywane są nie tylko w domach, ale także w ogrodach.

Do ogrodowych altanek, na tarasy i balkony coraz częściej trafiają stoły, krzesła czy skrzynie z rattanu i technorattanu. Te drugie w szczególności zdobyły opinię wytrzymałych na warunki atmosferyczne, dlatego inwestycja w nie okazuje się nie tylko korzystna dla domowego budżetu, ale także dla ogólnej estetyki domu.

Czym się różni technorattan od rattanu?

Rattan jest importowany do Europy z Ameryki Południowej oraz Azji. Jest to tropikalna roślina z rodziny palm. Ma kolczaste pędy, ale to, że pod wpływem wysokiej wilgotności i ciepła jej łodygi stają się plastyczne, sprawia, że jest wykorzystywana w produkcji mebli i w sztuce. Rattan przypomina swoją użytecznością i ogólnymi cechami znaną nam od wieków wiklinę, ale jest jeszcze bardziej dekoracyjny, lekki, a meble z niego wyprodukowane są wyjątkowo wygodne. Jednak rattan nie jest odporny na typowe dla naszego klimatu warunki atmosferyczne. Meble z rattanu pozostawione na tarasie czy balkonie na czas deszczu lub śniegu szybko uległyby zniszczeniu, ale przede wszystkim błyskawicznie straciłyby na wyglądzie. To dlatego częściej stosowane są tylko we wnętrzach. Osoby, których nie zadowala wygląd typowych mebli ogrodowych z plastiku, drewna czy ciężkiego i zimnego metalu, znacznie chętniej wybierają te wykonane właśnie z technorattanu.

Technorattan nie jest naturalnym materiałem do produkcji mebli. To syntetyczna żywica, która składa się z włókien polietylenowych, utrwalanych promieniami UV. Jest jednak wzorowany na rattanie, ale ulepszony podczas produkcji: łączy zalety wizualne rattanu, z wytrzymałością tworzyw sztucznych. Obecnie można kupić całe zestawy ogrodowe z technorattanu, także leżaki, pufy czy kanapy z tapicerowanym wykończeniem.

Wady i zalety mebli z technorattanu

Nie da się ukryć, że meble z technorattanu są niezwykle estetyczne. Mogą być barwione na różne kolory, a kolor ten zawsze będzie trwały. Meble wykonane z tego tworzywa nie odbarwiają się, nie wyginają, można je pozostawić w ogrodzie nawet na deszcz, śnieg, mróz, jak i podczas upałów. Jednak dzięki ich lekkości, zawsze możemy schować je do wnętrza. Nie musi być to jednak wnętrze ogrzewane – także w zwykłej szopce czy altance przetrwają do kolejnego sezonu grillowego. Osoby posiadające małe mieszkanie z balkonem, nie muszą martwić się o to, jak przechować swój zestaw balkonowych mebli – można je zakryć plandeką lub pokrowcem i spokojnie poczekają do kolejnego sezonu. Nie trzeba też uważać na to, co robimy dookoła nich. Są odporne na wysokie temperatury oraz na zabrudzenia i styczność z solą, tłuszczem, alkoholem.

Jedyną wadą mebli z technorattanu pozostaje więc dosyć wysoka cena, wyższa niż w przypadku zestawów z drewna czy metalu. Jednak pamiętajmy, że cenę zakupu zestawu mebli warto podzielić na lata, kiedy będą służyły. Dopiero takie działanie wykaże, że to świetna i opłacalna inwestycja, zwłaszcza tam, gdzie z mebli ogrodowych korzysta się często, również w miejscach publicznych. Tanie meble trzeba po prostu kupować częściej, nawet co sezon.

Gdzie ustawić meble z technorattanu?

Masowym odbiorcą sklepu z ofertą mebli z technorattanu są osoby prywatne, które szukają estetycznych mebli do ogrodu, na taras i na balkon. Jednak ze względu na pomyślne opinie na temat trwałości technorattanu meble te doceniają także hotele, ośrodki SPA, pływalnie, restauracje i kawiarnie, które dysponują ogródkiem zewnętrznym. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę zalety wizualne oraz użytkowe tych mebli. Stoliki i krzesła z technorattanu świetnie sprawdzą się w miejscach, w których goście chcą posiedzieć przy kawie, leżaki to idealne wyposażenie basenowe czy do SPA. Ponieważ ich wygląd nawiązuje do krajów tropikalnych, znakomicie sprawdzają się tam, gdzie goście liczą na odpoczynek i dobrą zabawę. A w związku z tym, że charakterystyczny dla tych mebli jest niski ciężar, łatwo można je przenosić z miejsca na miejsce, schować na noc, czy po zakończonym sezonie przenieść do magazynu.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony focusgarden.pl – sklepu z meblami technorattanowymi.

[avg] ([per]) [total] vote[s]