Malwa jest rośliną z rodziny ślazowatych. Do tej grupy roślin należy ponad 60 gatunków, pochodzą głównie ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Typowym gatunkiem dla tej rodziny roślin jest właśnie malwa.

Krótka charakterystyka malwy

Bez wątpienia trzeba przyznać, że jest to kwiat bardzo urodziwy. Charakteryzuje się dość dużym wzrostem, malwa osiąga bowiem około 2 metry. Łodyga malwy jest gruba i pokryta szorstkimi włoskami, liście karbowane w kształcie serca. Kwiaty malwy występują w wielu kolorach, najczęściej jednak w barwach różu, tworzą ona nibykłos. Malwa posiada także owoce, dwukomorowe rozłupki.

Najpopularniejsze gatunki malwy:

  • malwa różowa, tzw. ogrodowa
  • malwa pomarszczona

Zastosowanie kwiatów malwy

Malwa ma bardzo bogate zastosowanie, poza tym, że jest pięknym kwiatem ozdobnym, używa się jej również w celach leczniczych, np. jej płatki wykorzystywane są ze względu na pektyny. Również tych kwiatów używa się do produkcji cenionych kosmetyków.

Jak uprawiać malwę?

Dużą zaletą tych roślin jest to, że są one mrozoodporne. Powinniśmy je sadzić w miejscach słonecznych i ciepłych, ale delikatnie osłoniętych. Dla malwy najlepsza gleba to taka o pH 6-7.

Malwę uprawia się z nasion, które wysiewa się na przełomie czerwca lub lipca do rozsadnika. Siewki mające 2-3 liście wysadza na zagony. Na stałe miejsce rośliny należy sadzić jesienią w rozstawie 30×80 centymetrów. Malwa najpiękniej rozkwita dopiero drugiego roku.

Najlepiej prezentują się przy ścianie domu, altany lub ogrodzenia. Radzimy tez sadzić je grupami, aby uzyskać ciekawszy efekt.